reklamı kapat

POPÜLER

iMac Pro

5 bin dolarlık iMac Pro, çalınma ihtimalini rafa kaldırıyor

Apple‘ın WWDC 2017 kapsamında tanıttığı üst düzey bilgisayar modeli iMac Pro, bugün ilginç bir detayla daha gündeme geldi.

iMac Pro hatırlarsınız geçtiğimiz gün iPhone’larda kullanılan A10 Fusion işlemciye sahip olacak haberiyle gündeme gelmişti. Bilgisayar için güvenlikle alakalı bir detay daha ortaya çıktı. Pike’s Universum tarafından keşfedildiği kadarıyla profesyonellere özel iMac hırsızlığa karşı koruma sistemine sahip olabilir. Bunun için mobil bağlantı desteğiyle geleceği söylenen bilgisayar, bu sayede “iPhone’u Bul” özelliğini iMac dünyasına getirecek gibi görünüyor. Her zaman açık kalacağı tahmin edilen bu özellik, bilgisayarın fiyatı göz önüne alındığı zaman oldukça mantıklı duruyor. Büyük çapta meydana gelebilecek hırsızlıklara karşı güzel bir koruma anlamına gelen özellik, bilgisayarın konumunu GPS üzerinden gösterebilecek.

iMac Pro tam bir performans canavarı

Bilgisayar isminde de geçtiği üzere direkt olarak profesyonel kullanıcılara hitap ediyor. Mevcut iMac modellerinden uzay grisi rengiyle ayrılan bilgisayar, gücünü 18 çekirdekli Intel Xeon işlemcilerden ve Radeon Pro Vega grafik biriminden alıyor. 4TB SSD depolama birimiyle donatılabilen 27 inç boyutta 5K çözünürlüğe sahip sistem, 22 teraflop işlem gücü ortaya koyabiliyor. İsteğe bağlı olarak tam 128 GB RAM ile özelleştirilebilen sistem, bünyesinde Thunderbolt 3 ve 10GB ethernet portlarını taşıyor. Yeni iMac Pro’nun 5.000 dolarlık bir başlangıç fiyatı bulunuyor. Cihaz önümüzdeki ay satışa sunulacak.