reklamı kapat

POPÜLER

facebook

Facebook’tan Instagram’dan ilham alan yenilik

Sosyal medya platformları kullanıcıların ilgisini çekebilmek adına giderek birbirine benzemeyi sürdürüyor. Son olarak Facebook varolan bir özelliğini Instagram‘dan ilham alarak geliştirmeye hazırlanıyor. Bu gelişme ise en çok bizim işimize yarayacak gibi görünüyor.

Bildiğiniz gibi Facebook’ta beğendiğiniz gönderileri saklayabilmek için kaydet seçeneği uzun süredir yer alıyor. Böylece beğendiğiniz veya yeniden bulmak istediğiniz içerikler kaydedilenler kategorisi altında toplanıyor. Fakat platform bu özelliği bir sonraki aşamaya taşımak ve daha pratik hale getirmek istiyor. Orijinal ismi Collections olan bu uygulama kaydettiğiniz içerikleri kategorilere ayırmanıza olanak sağlıyor.

Alışkın olduğumuz özellik şimdi Facebook’ta

Aslına bakarsanız Türkçe ismi Koleksiyon olan bu özellik aylardır Instagram’da kullanımda. Böylece beğendiğiniz içeriklerin ekran görüntülerini almadan kaydedebiliyor ve istediğiniz koleksiyon başlığı altına konumlandırabiliyorsunuz. Şimdi bu özelliğin birebir aynısı farklı bir platforma daha geliyor. Bu özelliği bilgisayarımızda dosya açmak gibi düşünmek de mümkün. Açtığımız her dosyaya başlığa uygun içerik koyabiliyorsunuz. Böylece daha önce kaydettiğiniz bir şeyi aradığınızda hızlıca bulabiliyorsunuz.

Oldukça pratik bir kullanım sunan bu özellik sosyal medya uzmanı Mari Smith tarafından fark edildi. Facebook’un henüz resmen duyurmadığı bu yenilik üzerinde çalışmaları yoğunlaştırdığı anlaşıldı. Test aşamasının ne zaman biteceği yani bu özelliği ne zamandan itibaren kullanabileceğimiz ise henüz belli değil.

İLGİLİ HABERLER