reklamı kapat

POPÜLER

Apple Mac Intel

Apple’ın planladığı büyük Mac dönüşümü ve getireceği faydalar

Apple, 2020 itibariyle Mac sistemlerden Intel işlemci yerine kendi işlemcilerini kullanmaya başlıyor. Peki bu dönüşümün nasıl faydaları olacak?

Apple, Mac bilgisayar sistemlerine şu an Intel işlemci ve AMD ekran kartlarıyla güç veriyor. Mobil tarafta uzun süredir kendi geliştirdiği A-Serisi işlemcileri kullanan teknoloji devi, bunu bilgisayar tarafına da getirmenin planlarını yapıyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi 2020 itibariyle Intel işlemciler Mac’lerden çıkıyor. Bu durum bazı kullanıcıları oldukça korkuturken, bazılarını ise oldukça heyecanlanıyor. Yapılan analizler ise yeni sürecin herkes için çok iyi olacağını gösteriyor. Apple’ın A-Serisi işlemcileri artık masaüstü bilgisayar seviyesinde (Özellikle A12x Bionic) performans sunuyor. 2020 itibariyle Apple’dan Intel’in “üst düzey” işlemcilerine rakip işlemcilerin geleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Yani performans konusunda 2020 için bir endişe bulunmuyor.

Apple uzun süredir bilgisayar tarafında Intel’in atacağı adımlara bağlantılı / bağımlı hamleler yapmak zorunda kalıyor. Zaman zaman Intel’in yeterli stok sağlayamaması nedeniyle pazara çıkmakta geçen kalan firma, bu sorunu kendi işlemcileriyle çözecek deniyor. Apple’ın masaüstü özel işlemcilerini TSMC’nin üretmesi bekleniyor ve TSMC bu konuda gerçekten çok büyük üretim hatlarını elinde barındırıyor. Apple, üretim tarafında stok konusuna ek olarak “nm” yarışında da Intel’in önüne geçmiş durumda. Intel halen 10 nm işlemciler üretmeye hazırlanırken, Apple 7 nm seviyesinde yer alıyor. Önümüzdeki dönemde 5 nm seviyesine geçecek firma, birim alandan maksimum oranda yararlanmanın planlarını yapıyor. 5 nm işlemcilerin hem performans hem de enerji tüketimi konusunda çok ama çok büyük fark yaratması bekleniyor. Yeni üretim tekniğine ek olarak Apple’ın Mac’lerde kendi geliştirdiği bir işlemciyi kullanması, yazılımsal optimizasyonun da etkisiyle kullanım ömrü konusunda çok büyük bir artış anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple imzalı işlemci kullanan Mac bilgisayarlar daha ucuz olabilir

Çünkü Mac’lere özel işlemcilerin Intel’in çözümlerinden daha ucuz olacağı belirtiliyor. Bunun da bağlantılı olarak bilgisayar fiyatlarına yansıyacağı söyleniyor. Tüm süreç Apple’ın elinde olacağı için düşük fiyat sağlamak çok zor olmayacak gibi görünürken, Mac tarafına A-Serisi işlemcilerin gelmesi Marzipan altyapısı için de büyük önem arz ediyor. Biliyorsunuz Apple, iOS uygulamalarını macOS tarafına getirmenin planlarını yapıyor. Hem mobil hem de masaüstünde A-Serisi işlemci kullanımı, bu süreci oldukça kolay hale getirecek gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman planlanan büyük dönüşüm gayet güzel görünüyor. Yeni dönemde özellikle yüksek performansın yüksek kullanım ömrüyle birleşecek olması, Mac tarafını çok daha dikkat çeker hale getirecek izlenimi oluşturuyor. MacOS işletim sistemine rağmen artık eskisi kadar “lider” konumunda yer almayan Mac bilgisayarlar, 2020 itibariyle yeniden fark yaratır hale gelecek gibi duruyor. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor. Intel, dünyanın en büyük ve zengin firmaları arasında yer alıyor. Son dönemde ekran kartı geliştirmeye de başlayan şirketin, 2020’de A-Serisi işlemcileri “küçük düşürecek” yeni modeller tanıtma ihtimali de bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni modellerinden