reklamı kapat

POPÜLER

Apple, Intel’i terk edip ARM’ye geçiş yapabilir

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarında Intel işlemci kullanan Apple, sonunda ARM’ye geçiş yapabilir. Yıllardır, her Mac bilgisayar duyurusundan önce dedikodusu çıkan bu hamle, kısa bir süre sonra gerçekleşecek gibi duruyor. En azından eski Apple yöneticilerinden Jean-Louis Gasse’nin iddiaları bu yönde.

Uzun zamandır şirketten böyle bir hamle beklediğini belirten Gasse, sonunda buna inanmış olacak ki, Apple’ın en geç 2016 yılı itibarıyla ARM işlemciye geçiş yapacağını düşünüyor. Daha önce de birçok kez Apple’ın ARM işlemci kullanacağı iddia edilmiş; hatta bu hamlenin ekonomik anlamda şirkete uzun vadede büyük fayda sağlayacağı konuşulmuştu. ARM işlemcilerin Intel’inkilere oranla hem daha ucuz hem de enerji tasarrufu açısından daha avantajlı belirten Gasse, ARM işlemcilerin ucuz maliyetli, enerji tasarruflu ve cihazdaki tüm parçalarla olan uyumlu yapısının altını çiziyor.

Eğer Apple, Gasse’nin dediği gibi 2016 yılında ARM işlemci kullanmaya başlarsa, sonunda iOS ve OS X’li cihazlar bir noktada daha birleşmiş olacak.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Apple, Intel’i terk edip ARM’ye geçiş yapabilir” için 2 cevap

  1. Emrah dedi ki:

    ARM işlemcilerin ucuz ve az güç tüketmesi performansı etkileyecekse, Mac almanın bir anlamı olacağını sanmıyorum.

  2. Cihangir AYDIN dedi ki:

    Bunun olabileceğini sanmıyorum. Zira intel mimarisi yanında thunderbolt’u da getiriyor ve apple bundan vazgeçemez.