reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone XR
Apple iPhone XR
Apple iPhone XR

Apple iPhone XR neden diğer modellerden daha sonra satışa çıkıyor?

Apple, biliyorsunuz çarşamba günü iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR modellerini tanıttı. Bu modellerden iPhone XR satışa geç çıkıyor. Peki bunun arkasında tam olarak ne var?

Apple, 5,8 inç OLED ekranlı iPhone Xs, 6,5 inç OLED ekranlı iPhone Xs Max ve 6,1 inç LCD ekranlı iPhone XR telefon modellerini sonunda tanıttı. Firma bunların yanında Apple Watch Series 4 modelini de ekledi. Dün ön siparişe açılan ürünlerden en geç dağıtıma çıkan ise iPhone XR modeli. Satın alanlara ekim ayında gelecek telefon, söylendiği kadarıyla çentiği ve ekranı nedeniyle geç kalıyor. XS ve XS Max modellerinde de çentik yer alıyor. Ancak o modeller LCD değil OLED kullanıyor. XR modelinde ise 6,1 inç LCD ekran yer alıyor. Söylendiği kadarıyla LCD ekran OLED gibi esnek olmadığı için çerçevesiz tasarım hazırlamak çok zor oluyor. Buna bağlı olarak modelin çentiği de sıkıntı çıkarıyor. LCD ekranlar arkadan aydınlatma üzerine kuruluyor. İşte bu nedenle çentik etrafında “ışık sızması” sorunu görüldüğü belirtiliyor. Bunun önlenmesi için de üretim biraz geç kalmış gibi duruyor. Firmanın çözüm için donanım yanında yazılımsal önlemler aldığı da belirtiliyor. Bu modele ekranlar LG Display ve Japan Display firmalarından geliyor. Xs ve Xs Max’in OLED ekranları ise hem Samsung Display hem de LG Display‘den geliyor.

Apple iPhone XR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone XR, geniş kitlelere hitap ediyor

Bunun arkasında da fiyat yer alıyor. Xs ve Xs Max sırasıyla 999 dolar ve 1.099 dolar fiyat etiketleriyle satılıyor. iPhone XR ise 750 dolar fiyat etiketiyle nispeten daha uygun bir seçenek oluşturuyor. Modelin Türkiye’de ise avantajlı bir tarafı bulunmuyor. Çünkü fiyatın 10 bin TL’den başlaması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni akıllı saati Watch Series 4