reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple İsrail merkezli yüz tanıma yazılımı şirketini bünyesine katıyor

iPhone 7 ile birlikte iPhone’un ikonik home tuşunun dokunmatik hale gelmesi bu tuşa veda edeceğimizin sinyallerini vermişti. iPhone 8 ile birlikte tamamen çerçevesiz ekrana geçiş yapılacağından ötürü ön tarafta bu tuşa yer kalmıyor ve Apple’ın Touch ID’den ziyade yüz tanıma teknolojisini ön plana çıkarması bekleniyor. Teknoloji devinin bu alandaki bir firmayı bünyesine katması da bu iddiayı doğrular nitelikte.

Advertisement

İsrail, Tel Aviv merkezli olan RealFace isimli şirket 2014 yılında kurulmuş. İsminden de anlaşılabileceği üzere yüz tanıma teknolojilerine odaklanmış olan şirket, geliştirdiği yazılım sayesinde akıllı telefonlara yüzü tanıtarak saniyeler içerisinde giriş yapabilmeyi mümkün hale getiriyor.

Şirketin sitesi kapalı durumda olduğundan dolayı teknolojyle ilgili detaylı bilgiler edinmek mümkün değil. Ancak YouTube’da yayınlanmış olan resmi video sayesinde teknolojinin nasıl çalıştığı görülebiliyor. Kendi yapay zekasına sahip olan yazılım, insan yüzlerini çok iyi bir şekilde algılayabiliyor. Önce kullanıcı kendi yüzünü tanıtıyor ve yazılım bunu yeni bir kullanıcı olarak kayıtlarına geçiriyor. Daha sonrasında bu kişi sadece yüzünü tanıtarak anında cihaza erişim sağlıyor. Başka biri telefonu açmaya çalıştığında ise girişe izin verilmiyor.

RealFace’in üzerinde çalıştığı tek yazılım bu değil. Pickeez adı verilen bir uygulama daha bulunuyor. Söz konusu uygulama telefondaki fotoğrafları düzenli bir şekilde tutmayı sağlıyor. Her çekilen fotoğraf kaliteli olmuyor ancak kaliteli olanları ve olmayanları birbirinden ayırarak düzenli hale getirmek uzun zaman alabiliyor. Pickeez bu işi kendisi üstleniyor ve kaliteli fotoğrafların tutulmasını sağlıyor. Kişileri ve mekanları da tanıyabilen uygulama, böylece fotoğrafların belirli kriterlere göre listelenebilmesini mümkün hale getiriyor.

Times Of Israel’in aktardığına göre Apple şirketi bünyesine katmak için 2 milyon dolar ödemiş durumda. Apple’ın şirketin teknolojilerini iPhone’da ne şekilde kullanacağını hep birlikte göreceğiz.

VİDEO

https://youtu.be/UlxCaT-zzvQ