reklamı kapat

POPÜLER

Sony’nin ortaya çıkan patent başvurusu Nintendo Switch’i andırıyor

Oyun severlerin bu tutkularını her yere taşımalarına olanak sağlayan Nintendo Switch geçtiğimiz aylarda duyurulmuştu. Ortaya çıkan son bilgilere bakılırda benzer bir fikri hayata geçirmeye niyetlenen tek firma Nintendo değil. Sony de geçtiğimiz yıllarda benzer bir patent başvurusunda bulundu.

Aslına bakarsanız Sony zaten bu alanda çeşitli adımlar atmıştı. 2004’te PlayStation Portable ve 2011’de piyasaya sürülen PS Vita kendine özgü bir gruba hitap etmeyi başarmıştı ancak o zamandan beri pek bir gelişme kaydedilmedi. Ortaya çıkan patent tasarımlarıyla görüyoruz ki Sony aslında bu tarzda yeni nesil bir cihaz üretme konusunda çoktan harekete geçmiş. 2015 senesine ait olan ve yakın zamanda gün yüzüne çıkan bu patente dikkatli bakıldığında tasarımın Nintendo Switch‘i andırdığı fark ediliyor. PS Vita’nın derli toplu tasarımının aksine bu sefer büyük bir ekranın etrafında şekillenen kontrol tuşlarını görüyoruz. Dışarıdan bakıldığında akıllı telefonun etrafına eklenmiş parçalar var gibi görünse de, bunun aslında bütün bir tasarım olduğu anlaşılıyor.

Sony’nin bu tarzda satışa çıkarttığı son ürün olan PS Vita, Japonya‘da büyük ilgi görmüştü ancak genel olarak satışlarda ciddi bir başarı elde edilememişti. 15.25 milyon satış rakamı firmayı tatmin etmemişti. Ondan önce piyasaya çıkan PlayStation Portable’ın 80.82 milyon satış rakamı elde ettiğini düşünülünce bu memnuniyetsizlik daha anlaşılır hale geliyor.

Tüm bunların yanı sıra Sony’den Shuhei Yoshida 2015 senesinde akıllı telefonların yükselişe geçmesiyle bu tarz oyun konsollarının pek ilgi görmeyeceğini düşündüklerini dile getirmişti. Firmanın aynı sene içinde Nintendo Switch’e benzer bir patent başvurusunda bulunulması Sony kullanıcılarını şaşırttı.