reklamı kapat

POPÜLER

Apple Samsung İtalya

Apple ve Samsung için dikkat çeken “planlı eskime” soruşturması

Apple son dönemde iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığı için birçok dava ile gündeme geliyor. Bunların arasına şimdi ilginç olarak Samsung‘un da dahil olduğu yeni bir soruşturma eklenmiş görünüyor.

Eski iPhone modelerini bataryalarının zaman içerisinde güç kaybı yaşaması nedeniyle yavaşlattığını açıklayan Apple, geçtiğimiz aylarda Fransa merkezli “Halte à l’Obsolescence Programmée” derneği tarafından mahkemeye verilmişti. 2015 yılında çıkarttığı bir yasa ile “planlı eskimeyi (Bir ürünün kasıtlı şekilde modası geçecek şekilde tasarlamak) suç olarak sayan ülke, İtalya‘ya da örnek olmuş görünüyor. İtalya Rekabet ve Pazar Kurumu (AGCM), Apple ile Samsung‘a “planlı eskime” soruşturması açtı. Kurum iki şirketi de “eski telefonlarının” performansını kasıtlı olarak azaltmakla suçluyor. Bu eskitme ile kullanıcıları yeni telefonlara zorlandığı belirtilirken, bu doğru bulunmuyor. Apple tarafında şaşırmadığımız bu konu, böyle bir işlem yapmadığını belirten Samsung için ilginç görünüyor. Soruşturmaya konu olan Galaxy cihazların isimleri ise henüz açıklanmıyor. Ancak şirket yaptığı açıklama bunu kesinlikle kabul etmiyor. Kendini temize çıkarmak için AGCM ile çalıştıklarını belirtiyor.

Apple Samsung İtalya

Apple iPhone’ları neden ve nasıl yavaşlatıyor?

Telefonlarında lityum-iyon pil kullanan şirket, bu pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söylüyor. Bu da telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden oluyor. İşte bu yüzden şirket iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performans kullandıkça düşüyor. Şu an sürecin iPhone 6, 6s ve SE için aktif olduğu ve iOS 11.2 ile sürece iPhone 7‘nin de katıldığı söyleniyor. Performans seviyesi bataryanın durumuna göre cihazdan cihaza değişirken, maksimum performans için yeni pil kullanılması gerekiyor. Bu konuda pil değişim programı başlatan üretici, yakında performans kaybını önleyecek bir özellik de getirmeye hazırlanıyor.