reklamı kapat

POPÜLER

Apple Samsung

Avrupa’da Samsung ve Apple’a büyük para cezası

Akıllı telefonların firmalar tarafından “kasıtlı olarak yavaşlatılması” teknoloji dünyasının en önemli konuları arasında yer alıyor. İşte bu konuda Avrupa’da Samsung ve Apple‘a büyük para cezası geldi.

Kısa süre önce beklenmedik bir gelişme yaşandı. İtalya Rekabet Kurumu, Apple ve Samsung’a satışa sunduğu telefonları planlı şekilde yavaşlattıkları gerekçesiyle ceza verdi. Verilen karar doğrultusunda Apple 10 milyon euro, Samsung ise 5 milyon euro ödeme yapacak. Söylendiği kadarıyla İtalya Rekabet Kurumu, bu yavaşlatma işleminin “cihaz performansını belirgin bir şekilde azalttığını ve ciddi işlev sorunlarına yol açtığını” düşünüyor. Tüketicilerin bu nedenle kendilerini her yıl yeni telefon almak zorunda hissettiğini belirten kurum, bunu “adil olmayan ticari eylem” olarak nitelendiriyor. Bu durum özellikle Apple’ın aşağıda detaylandırdığımız adımıyla ortaya çıkmıştı. Teknoloji devi hatırlarsınız yaptığı işlemi kendince haklı nedenler ile savunmuştu. Samsung ise kesin bir dille telefonlarını yavaşlatmadığını açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone’ları neden yavaşlatıyor?

Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor. Yeni iOS sürümlerinde bu performans düşüşünü iptal eden bir seçenek yer alıyor. Yani kişileri kapanmayı göze alarak telefonlarının performansını normal hale getirebiliyor.

İlginizi çekebilir

En son satışa çıkan model iPhone XR