reklamı kapat

POPÜLER

Apple ürünlerini kopyalayan Xiaomi “kopyalanmaktan” rahatsız

Apple modellerini neredeyse birebir kopyalayan ve bu şekilde dünyanın en büyük telefon üreticilerinden biri haline gelen Xiaomi, kendilerinin kopyalanmasından rahatsız olduğunu açıkladı.

Çin’de sahtecilik artık o kadar yaygınlaştı ki, artık yalnızca cihazlar değil, mağazalar da kopyalanıyor. Xiaomi’yi kopyalayan firmalar, Xiaomi’nin logo ve isminin bulunduğu sahte mağazalar açarak ürünlerini satabiliyor. Amerika başta olmak üzere birçok ülke, telif haklarını ihlal ettiği için yıllardır Çin’i uyarıyor. Ancak buna rağmen ülkede kopya ürünlerin sayısı günden güne artmaya devam ediyor.

İlk önce Çin pazarını domine eden ve daha sonrasında ise dünyaya açılan Xiaomi’nin de Apple ürünlerini kopyaladığını bilmeyenimiz yoktur sanırız. iPhone benzeri akıllı telefonlar üreten, bilgisayar tarafında ise Mac’i kendine örnek alan Xiaomi, kendi ürünlerinin kopyalanmasından ise pek de memnun görünmüyor. Şirketin CEO’su Lei Jun, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla Xiaomi’nin yalnızca internet üzerinden satış yaptığını ve mağazalarda satılan cihazların sahte olduğunu dile getirerek kullanıcılarını uyarıyor. Bu ironik uyarının sahte cihaz alımlarını nasıl etkileyeceği ise merakla bekleniyor.