reklamı kapat

POPÜLER

Apple yapay zeka için özel bir işlemci geliştiriyor

Günümüzde akıllı telefon üreticileri yapay zeka özelliklerine büyük önem veriyor. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran yapay zeka sayesinde birçok işlem çok kolay bir şekilde yerine getiriliyor. Apple da yapay zekaya önem veren şirketlerin başında geliyor. İddialara göre Cupertinolu şirket sadece yapay zekanın sorunsuz bir şekilde çalışması için yeni bir işlemci geliştiriyor. 

Apple’ın bu işlemciyi telefonun kendi işlemcisi ve grafik işlemcisiyle ortak bir şekilde çalışacak şekilde geliştirdiği ifade ediliyor. Yapay zekayla ilgili işlemlerin işlemci üzerinde oluşturduğu yükü kendi üzerine alacak olan işlemcinin bu sayede pil tüketimini önemli ölçüde azaltacağı ifade ediliyor. Belirtilenlere göre bu yeni geliştirilen işlemci çok büyük bir potansiyele sahip. Artırılmış gerçeklik cihazlarının kullanımına olanak sağlayacağı belirtilen işlemcinin gelecekte sürücüsüz otomobillere hükmedebileceği söyleniyor. Gelecekte iOS cihazlarda kullanılacak olan Apple Neural Engine isimli bu işlemcinin yüz ve ses algılama ile daha güçlü tahminler yapabilen klavye için kullanılacağı ileri sürülüyor. Hatta Apple’ın bu işlemciyi 3. parti yazılımların kullanıma sunabileceği ve böylece çok gelişmiş uygulamalar yapılabilmesinin önünün açılacağı düşünülüyor.

Şu sıralar Apple’ın bu işlemcinin prototipini iPhone’lar üzerinde test ettiği söyleniyor. Ancak söz konusu işlemcinin iPhone 8’de mi karşımıza çıkacağı yoksa 2018 yılını mı beklememiz gerekeceği henüz bilinmiyor.

YORUMLAR