reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Series 5 ile gelmesi muhtemel özellik

Apple’ın inadını kıran olası Apple Watch Series 5 özelliği

Apple bugüne kadar akıllı saatlerine eklemediği bir özelliği Apple Watch Series 5 ile duyuracak gibi görünüyor. Yeni özellik önümüzdeki günlerde tanıtılabilir.

Apple’ın 10 Eylül‘de yeni iPhone’ları tanıtacağı etkinlikte Apple Watch Series 5 modelinin de kendisini göstermesi bekleniyor. Series 4’teki tasarım ve özellik iyileştirmelerinden sonra Series 5’in ise Apple’ın inatla eklemediği bir özelliği barındırması bekleniyor. Bildiğiniz gibi gelişmiş aktivite takip cihazları ve akıllı saatlerin belli başlı özellikleri aynı oluyor. Nabız ölçümü, otomatik aktivite tanıma, aktivite detaylarını telefona aktarma ve uyku takibi gibi özellikler cihazların olmazsa olmazı. Ancak Apple Watch için değil. iPhone üreticisinin akıllı saati, çıktığı günden bu yana uyku takibi özelliğini barındırmıyordu. 9to5Mac‘in haberine göre akıllı saat nihayet bu özelliğe kavuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Watch Series 5 ile uyku takibi

Apple’ın uyku takibi donanımlarıyla bilinen Beddit şirketini satın almasından sonra kulislerde bu dedikodunun altı halihazırda harlanmıştı. Şirket içinde “Burrito” kod adıyla anılan bu özelliğin kullanıcıların uyku kalitesini ölçmesi bekleniyor. Kişinin uyku sırasındaki hareketinden kalp ritmine ve seslere kadar ölçüm yapacağı iddia ediliyor. Yani hemen her aktivite takip cihazında olduğu gibi. Veriler ise Sağlık uygulamasında görüntülenebilecek. Ayrıca bir de Sleep (Uyku) uygulamasının tanıtılması beklentiler arasında. Apple’ın böyle bir adım atması ise aslında ilginç.

Akıllı saat veya aktivite takip bilekliği kullandıysanız, pek çok model halihazırda uyku sırasında pek de rahat bir deneyim sunmuyor. Özellikle saatlerin kalın gövdesi reklam çekimlerindeki gibi belirli pozlarda uyuyup hiç kıpırdamadan uykunuza devam etmiyorsanız kolunuzu sıkabiliyor. Bunun da ötesinde şarj sorunu devreye giriyor. Gün içinde aktif olarak spor yapmıyorsanız ve telefonunuz da bildirim yağmuruna tutulmuyorsa Series 4 ile ikinci güne geçiş mümkün. Ancak ikinci gün tamamlanmadan şarj bitiyor. Gün içinde akıllı saati kullandıktan sonra gece şarj etmeden bir de uyku takibine girişirseniz en iyi ihtimalle sabah saatlerinde yüzde 10 ve civarı bir şarjla uyanabilirsiniz. Bu da akıllı saatinizi sabah yeniden şarj etmeniz gerektiği anlamına geliyor. Bu durumda uyku takibiyle beraber Apple Watch Series 5 modelinin pil konusunda da ciddi bir geliştirme yaşaması gerekiyor.

Uyku takibi özelliğinin eski cihazlara gelip gelmeyeceği de şimdilik bilinmiyor. 10 Eylül’deki tanıtımla beraber özellik de netleşecek.

İlginizi çekebilir

Apple’ın AirPods’lar için yayınladığı kılıf tanıtımı