reklamı kapat

POPÜLER

Turkcell

Arıkovanı destekli ilk yerli programlanabilir mini drone [Video]

Turkcell kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda Türkiye’deki ilk yerli programlanabilir mini drone ESPcopter yerini aldı.

Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda Türkiye’nin ilk yerli programlanabilir mini drone’u hayata geçmek için destek bekliyor. İnternet üzerinden, mobil uygulama ile kontrol edilebilen bu drone’u kullanması da oldukça basit. Başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar programlama öğretebilen, her cihazdan kontrol edilebilen bir yazılım geliştirme kartı olan ESPcopter’ın arkasında iki yıllık bir AR-GE çalışması bulunuyor. Turkcell girişimcileri teknoloji bağlamında da destekliyor. Bu yüzden ülkenin ilk yerli mini drone’nu destekleyerek geleceğe iz bırakmayı hedefliyor. Girişimcilerin desteklendiği kitlesel fonlama platformu Turkcell Arıkovanı’nda yer alan ESPcopter isimli drone’nun, satışa sunulması için 100 bin TL’lik bir hedefi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kişiselleştirilmiş internete bağlanan drone deneyimi

7 dakikaya kadar uçuş süresi olan 35 gram ağırlığındaki ESPcopter, herhangi bir yazılım kurulumuna gerek kalmadan internet tarayıcıları üzerinden kontrol edilebiliyor. 65 x 65 milimetre boyutlarındaki mini drone’u bilgisayara bağlayarak oyun konsolları, fare ve klavye gibi araçlarla da kontrol etmek mümkün oluyor. ESPcopter yalnızca programlanabilir bir ürün olarak da karşımıza çıkmıyor. Aynı zamanda geliştirme modülleri ile yeni özellikler eklemek mümkün. Çoklu mesafe modülü ile ESPcopter’e el ile kontrol ya da çarpışma önleme sistemi, optik akış sensörü ile de otonom uçma ve yükseklik sabitleme özellikleri eklenebiliyor. Diğer modüllerle ESPcotper, ışık şovları yapabilen, müzik çalabilen, havanın sıcaklık, nem ve basınç değerlerini ölçebilen bir drone haline gelebiliyor. Dolayısıyla hem kullanım şekli, hem kumanda etme yöntemleri hem de görüntüsü itibariyle her anlamda kişiselleştirilmiş bir drone deneyimi vaat ediyor.

ESPcopter’ın Arıkovanı’ndaki hedefine ulaşması ve seri üretime geçebilmesi için 33 gün kaldı. Şu anlık 47 bin 920 TL’lik bir bütçeye ulaştı.