reklamı kapat

POPÜLER

Ape X

Yerli drone Ape X rekor kırdı [Video]

Dünyanın en kolay kullanılan drone’u olarak lanse edilen yerli drone Ape X, geçtiğimiz aralık ayında tanıtılmıştı. Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda fonlanan yerli drone APE X, talep rekoru kırdı.

Fonlamaya açıldığı andan itibaren büyük beğeni toplayan ve hedefi 200 bin TL olan drone, 784 bin TL’lik destek toplayarak, platformdaki en yüksek rakama ulaştı. Muadillerine göre çok daha etkili, hafif, dayanıklı olan drone, kurumsal taraftan da büyük destek aldı. Turkcell, Arçelik, Softtech, TOBB ETU ve OSTİM büyük kuruluşların da destek olduğu APE X, piyasaya sunulmak için gün sayıyor. Çağkan Güneri, Selin Orçunsel, Kaan Cevher, Dilbeste Kayıgil ve Kadir Atakan Ata’dan oluşan beş kişilik bir ekip ise yerli drone için kolları sıvamış.  3 eksenli gimbal kamera sistemiyle daha sabit görüntüler çekebileceğiniz drone’un 4K kamerası gelişmiş bir deneyim vadediyor. 27 dakika uçuş süresi bulunan drone, sanal gerçeklik gözlüğüne de destek veriyor.


Kolay kullanıma sahip olan MIME isimli kumandası ise, hareket sensörlü olarak tasarlanmış. Böylece drone’un nereye gideceğini, kullanıcı sadece kumandayı o yöne çevirerek belirleyebiliyor. Ele rahat oturan, avuç içine sığacak büyüklükteki kumanda hiç kafa karıştırmadan normal bir drone’un yapabileceği her şeyi sağlıyor.

Dayanıklılığıyla da fark yaratan APE X’te en yüksek kalitedeki drone’larda kullanılan ultrasonik engel tanıma sistemi bulunuyor. Normalde dayanıksız pervaneleri nedeniyle, drone’lar çok çabuk hasar görüp parçalanabiliyor. Çoğu drone’da sadece 1 adet kullanılan engel tanıma sisteminden, APE X’te 4 adet bulunuyor.

Yerli drone Ape X’in satış fiyatı ne olacak?

Üretim için gerekli fon desteğini toplayan drone’un satış fiyatı ise 2.250 TL olacak. Yerli drone Ape X’e ait videoya haberin girişinden ulaşabilirsiniz.