reklamı kapat

POPÜLER

Astım hastalarına özel akıllı nefes ölçer: My Spiroo

Özellikle astım hastaları için nefes alma seviyesini, ciğerlere giren ve çıkan hava miktarını ölçmeye yarayan kritik bir araçtır spirometri. Bu zamana kadar geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilen ölçümü büyük ölçüde basitleştirerek daha yetenekli hale getirmeyi başaran My Spiroo adlı akıllı ölçüm cihazı, bir doktor (Lukasz Koltowski) ve bir pazarlama uzmanı (Peter Bajtala) tarafından geliştirildi.


My Spiroo, nefes ölçümlerinin hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmesine imkan tanıyor. Akıllı telefona kulaklık girişinden takılarak kullanılan cihaz, gerçekleştirdiği ölçümleri telefona kaydediyor ve dilediğiniz kişilerle paylaşmanıza imkan tanıyor. Akıllı telefon uygulamasının daha da geliştirileceğini belirten My Spiroo’nun yaratıcıları, coğrafi konumlandırma sayesinde astım hastalarına bulundukları bölgedeki polen seviyesini veya tehlike durumlarında uyarıları bildirim yoluyla iletebilecek.


Cihazın bir adet de Pro versiyonunu doktorlar için çıkarmak üzere Polonyalı bir ilaç firması ile ortak çalışan ekip, bu yıl içerisinde her iki ürünü de nihai aşamaya getirerek tüketicilere sunmayı planlıyor. Cihazın Bluetooth bağlantılı bir modelinin de yolda olduğunu not olarak ekleyelim. Sıkı kontrol ve takip gerektiren kronik bir hastalık olan astım dünya genelinde 250-300 milyon insanda bulunuyor.

YORUMLAR