reklamı kapat

POPÜLER

xboxkid

Xbox’ın güvenlik açığını bulmak çocuk oyuncağı!

5 yaşındaki çocuk, babasının Xbox Live hesabını hackleyerek cihazın önemli bir güvenlik açığını ortaya çıkardı. Küçük bir dahi olmayan bu çocuğun yaptığı tek şey, parola kısmını boşluklarla doldurmaktı.

Güvenlik konusundaki hassasiyeti onaylanmış bir cihaz olmasına rağmen Xbox One’da da açıklar çıkabiliyor. Cihazın son açığını bulan ise ufak bir çocuk. Evlerindeki  Xbox One‘ı çalıştıran 5 yaşındaki Kristoffer Von Hassel, parola ekranına babasının parolasını yanlış girerek onay ekranına yönlendirildi. Ardından onay ekranında boşluk tuşunu kullanarak parola giren çocuk babasının hesabına erişmeyi başardı.

xboxkid
Ailesi tarafından kendisine yasak olan bir oyunu oynarken yakalanan Von Hassel’ın hesabı hacklediği anlaşılınca, aile hemen Microsoft ile bağlantı kurdu. Bu konuda küçük bir açıklama yapan Microsoft “Müşterilerimizin bu tarz sorunlara dikkatimizi çekmesine minnettarız ve onlardan gelen geri dönüşlerin hepsini dikkate alıyoruz. Bu sorunu da öğrenir öğrenmez çözdük” dedi. Küçük Von Hassel’a güvenlik açığını bulduğu için 50 dolar, dört yeni oyun ve bir yıllık Xbox Live Gold üyelik de hediye etmeyi ihmal etmedi.

Kristoffer’ın babasına göre bu olay, küçük çocuğun elektronik cihazlarda üçüncü veya dördüncü açık buluşu. Belki de Microsoft test ekibini daha genç bir kitleyle kurmalı.