reklamı kapat

POPÜLER

10 yaşındaki çocuk Face ID’nin açığını keşfetti [Video]

iPhone X satışa sunulduğundan beri Face ID teknolojisi mercek altına alınmış durumda. Touch ID’nin yerini alan bu teknooji Apple tarafından “çok daha güvenli bir sistem” olarak tanımlanıyor. Kullanıcılar ise çeşitli yöntemlerle bu bilginin doğruluğunu test ediyor. Şimdiye kadar basit numaralardan profesyonel maskelere kadar pek çok yöntem denendi. Asıl açığı akrabalıktan kaynaklandığı fark edildi.

Telefonun sadece kullanıcının yüzüyle açılmasını sağlayan Face ID ikizler ve 13 yaşından ufak kardeşler tarafından aşılabiliyordu. Görünen o ki akrabalık bağı sadece bununla sınırlı değil. Attaullah Malik‘in YouTube’a yüklediği videoda bir anne oğlunun telefonunu açabilmesinden şikayet ediyor. Bunu da bir dakikadan kısa süreli videoda kanıtlıyorlar.

Akrabalık ve ışık faktörü

Yüzünü iPhone X‘e tanıtan anne problemsiz bir şekilde telefonunu açabiliyor. Ardından aynı denemeyi oğlu yaptığında onun da telefonun kilidini açmakta hiçbir problem yaşamadığını görüyoruz. Bunu sorunun iki nedeni bulunuyor: İlki anne ve oğlunun birbirine çok benzeyen yüz hatlarına sahip olması. İkincisi ise Face ID kaydının yapıldığı ışık. Kayıt işlemi farklı bir ışıkta yapıldığında bu problem son buluyor. Düşük ışıklı ortamlarda yapılan kayıt ise cihazın kafasının karışmasına neden oluyor.

Özetle Apple, Face ID teknolojisinin Touch ID’den daha güvenli olduğunu iddia ediyor. Fakat ortaya çıkan çeşitli örnekler henüz başlangıç aşamasındaki sistemin geliştirilmesi gerektiğine işaret ediyor.