reklamı kapat

POPÜLER

Alfa Romeo

Audi Q7’ye rakip SUV ve daha sportif yeni modeller; işte Alfa Romeo’nun gelecek planları

Alfa Romeo’nun geleceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan önemli isimlerden Roberto Fedeli, meraklılarını heyecanlandıracak detaylara yer verdi.

Yakın dönemde, gerçekleştirilen ortaklık kapsamında Formula 1’e dönerek, 33 yıllık hasreti sona erdiren Alfa Romeo‘da gelecek planları da şekilleniyor. Her ne kadar Maserati ile birlikte satılabileceği söylentileri yayılsa da FCA grubunun yatırım konusunda asla geride bırakmadığı marka, yeni jenerasyonlarda elektrikleşme süreci başlayacak gibi gözüküyor. Bununla birlikte ilk ağızdan gelen yeni bir açıklamayla Stelvio‘nun üzerinde konumlanacak yeni bir SUV modeli için planlama yaptığını öğrendiğimiz Alfa, rekabet konusunda da pazar payını artırmak adına bazı kalıpların kırılacağının sinyallerini veriyor. Peki ortaya çıkan gelecek planlarıyla ilgili sürecin adımları ne şekilde ilerleyecek?

Daha sportif bir kimlik

Gelecek planları ve modellerle ilgili Auto Express’e açıklamalarda bulunan Roberto Fedeli, yeni şasi ve motorlarla birlikte 4C‘yi tamamen gözden geçireceklerini dile getirdi. Ek olarak Guilietta’ın yerine geçecek yeni bir hatchback için de adım atacaklarını belirten Fedeli; “Bu yeni iki model ile Alfa Romeo’nun yeni jenerasyon dilini tamamlamak ve tanımlamak istiyoruz. C segmentinde rakipleriyle mücadele edebilecek gerçekten sportif oyunculara ihtiyacımız var. Burada altyapı olarak Giulia’da kullanılanın kısaltılmış bir versiyonu olabilir.” diyerek köklü değişime uğramış yeni jenerasyonların sinyalini verdi. Adımların somut olarak ne zaman atılacağıyla ilgili ise detay vermekten kaçınan markanın, manuel şanzımana tamamen veda edebileceği de masanın üzerinde gözüken detaylar arasında.

SUV sınıfında limitler genişliyor

Roberto Fedeli’nin açıklamalarının ikinci bölümüyse doğrusunu söylemek gerekirse işin beklenmedik ve çok daha önemli parçalarını içeriyor. Tarihinin ilk SUV modeli Stelvio ile olumlu geri dönüşler alan markasının yeni bir SUV planı içerisinde olduğunu açıklayan Fedeli, çıtayı bir tık daha artırarak büyükler ligine girileceğini söyledi. Audi Q7‘ye rakip 400 beygirlik bir SUV üzerinden planların şekillendiğini belirten Fedeli; “Stelvio’nun Alfa DNA’sını başarılı şekilde taşıdığına hiç şüphe yok. Peki biz bunu neden biraz daha büyütmüyoruz. Bu yeni modelde elektrikleşmeyi doğru seviyede yapmalıyız. Plug-in hibrit kısmı Alfa DNA’sının görünümü kısmında bize pek uygun değil. Lakin 48V’luk hibrit teknolojisi, herhangi bir kayıp yaşamadan bize güzel bir çözüm sunabilir. 2.0 litrelik benzinli motorla 400 beygirlik güçler elde edebiliriz.” diyerek modelin Stelvio ile benzer platformda üretilebileceğini söyledi. Önümüzdeki iki yıl içerisinde somut adımlarla görmeyi beklediğimiz bu planlamaların Alfa’ya ne gibi artılar sağlayacağını hep birlikte göreceğiz.