reklamı kapat

POPÜLER

Audi TT ömrünün sonuna mı yaklaştı?

İlk jenerasyon Audi TT yollara çıktığından beri 20 sene geçti. Otomobilin geleceği ise muallak; belki dört kapılı bir coupe’ye evrilecek, belki de tamamen yok olacak.

Audi’nin California tasarım stüdyosundan çıkan bir konsept, 1998’de neredeyse hiç değiştirilmeden üretime geçmişti. Otomotivde eşine az rastlanır bu durum ile dünyaya gelen ilk Audi TT görece çalkantılı bir hayat sürse de şimdiden 90’ların ve 2000’lerin ikonu olmayı başardı.

Seneler geçtikçe yenilenen ve her biri bir öncekinden daha başarılı olan küçük spor otomobilin bundan sonra hayatına devam edip etmeyeceği belli değil. İngiliz Autocar, markanın CEO’su Bram Schot ile yaptığı röportajda TT’nin geleceğine dair sürpriz cevaplar aldı.

“TT’nin geleceği ne olacak sorusu güzel fakat beni üzen bir soru. Kesinlikle Audi’nin geleceğinde ‘ikon’ bir model olacak, ancak bunun bir TT olup olmayacağını bilemiyorum. Markamızın üzerinde çalıştığı yeni projeler var ve bunlardan biri TT’nin yerine geçebilir.”

Audi TT ‘nin bu durumunun sebepleri dünya genelinde spor otomobil satışlarındaki düşüş ve markanın elektrifikasyon, otonom sürüş ve yeni teknolojilere daha çok finansman ayırması. Schot röportajda şunları da belirtiyor: “Audi gelecekte de sektörün her alanında baskın olmalı, ancak elektrikli otomobillere de bütçe ayırmak zorundayız. Her pazarda ya da her segmentte var olacağız diye bir şart yok.”

Neyse ki tüketiciler için şimdilik hava hoş. Geçtiğimiz yaz makyajlanan Audi TT ömrünü hala doldurmadı; dolayısıyla marka otomobilin aniden fişini çekmeye karar verse bile önümüzdeki bir kaç yıl makyajlı TT satılmaya devam edecek.

İlginizi Çekebilir