reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin

Avrupa Merkez Bankası başkanı tarafından yapılan bitcoin açıklaması

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, kısa süre önce dikkat çeken ve tartışma yaratacak bir bitcoin açıklaması yaptı.

Bitcoin gündemde kalmayı sürdürüyor. Günün en önemli başlıklarından olan kripto para birimi hakkında bu sefer Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde konuştu ve bitcoin’in para birimi olmadığını aktardı. Euronews‘te yer alan haberde Lagarde, tam olarak “Kripto-aktifler bir para birim değil. Oldukça spekülatif bir varlık” ifadesini kullandı. Bitcoin’in kendisi için bir sorun teşkil etmediğinin altını çizen Lagarde, “Sadece ihtiyaç duyulan şey, tüketicilerin asla yağmalanmaması ve aldıkları riskin doğası hakkında tam olarak bilgilendirilmeliler. Bir Bitcoin satın alırlarsa bunun spekülatif bir varlık olduğunu bilmeliler” dedi. Bunlara ek olarak Ancak bazı kripto varlıkların paraya benzediklerini vurgulayan Lagarde, “Özel sektör para ile ilgili bir faaliyet yürütüyorsa diğer para birimleri gibi tamamen aynı kurallara ve aynı denetim mekanizmalarına tabi olması zorunluluğu var” diye de konuştu. Lagarde ayrıca bu tür kripto-paraların Darkweb gibi yerlerde yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığını da hatırlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bitcoin için bugün büyük bir gündü

Çünkü Elon Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli otomobil firması Tesla, tam 1,5 milyar dolar değerinde bitcoin satın almış durumda. Bu haber ile beraber çok ciddi bir değer artış görmeye başlayan para birimi, şu an 44 bin dolar seviyesinde ancak günü çok daha yüksekte tamamlayacak gibi görünüyor. Bu arada Tesla bu yatırımdan sonra gelecek kişilerin araçlarını bitcoin üzerinden satın almasına da izin verecek.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin