reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa satışları başlıyor; 1,5 litre benzinli 2018 Honda CR-V hakkında bilmeniz gerekenler [Video]

Son teknoloji sürüş asistanları ve 7 kişiye kadar yolcu desteğiyle öne çıkan 2018 Honda CR-V, Cenevre gösteriminin ardından Avrupa için hazır.

Dünyanın en çok satan SUV modellerinden birisi olarak kayıtlardaki yerini koruyan Honda CR-V‘nin 2018 model yıllı versiyonu ile geçtiğimiz şubat ayı içerisinde tanıştık. O dönem sadece benzinli ve hibrit motor opsiyonlarıyla satışa sunulacağı açıklanan bu önemli isim için kademeli satış sürecinin zamanı da artık geldi. İlk adımda sadece 1,5 litre hacimli turbo motorla satın alınabilecek olan 2018 Honda CR-V’de neyse ki şanzıman ve altyapı konusunda seçenekler mevcut. Kullanıcılar şanzıman ayağında manuel ve CVT‘yi, altyapı kısmında ise önden çekiş ve dört tekerlekten çekişi satın alma sürecinde tercih edebilecek. Türkiye pazarı için de herhangi bir değişim olmak sızın bu parçaları sunacak olan CR-V’nin merak edilen tüm teknik detayları da artık resmiyete kavuşmuş durumda.

Neler beklemeli?

Tasarım ve donanım kısmında da yerinde değişimler CR-V’nin en çok merak edilen noktası olan teknik özellikleriyle işe başlayalım. Burada baktığımızda Honda’nın manuel ve otomatik şanzımana göre önemli oranda farklı performans değerleri sunduğunu görüyoruz. Eğer 6 ileri manuel vitesli CR-V’yi satın almak isterseniz elinize 170 beygir güç ve 220 Nm tork üreten bir otomobil geliyor. CVT şanzımanda ise bu değerler 190 beygir güç ve 243 Nm torka kadar esneklik gösteriyor. Dört tekerlekten çekiş altyapısı sadece otomatik şanzımanla birlikte alınabildiğini de bu aşamada belirtmekte fayda var.

Arada ciddi bir güç farkı olmasına rağmen manuel versiyonun performans bazında otomatikten daha iyi değerlere sahip olduğu da dikkatlerden kaçmıyor. Manuel ile 0’dan 100’e hızlanmasını 9,2 saniyede tamamlayabilen CR-V, maksimumda ise 210 km/s hıza erişebiliyor. Otomatik şanzımanlı versiyonun ise 0’dan 100’e çıkması 10 saniye alırken, maksimumda erişebildiği hız 200 km/s olarak teknik tabloya yansıyor. Honda’nın tüketim bazında bizlerle paylaştığı veri ise 100 kilometre için ortalama 6,3 litre civarlarında. 2019 yılı içerisinde satışa sunulması beklenen hibrit versiyonda 2.0 litrelik benzinli motor ve elektrik ünitelerinin bir arada işleyiş sağladığını da hatırlatmakta fayda var.


1996 yılında başlayan macerasında artık dördüncü jenerasyonuyla karşımızda olan CR-V, ilk kez 7 koltuklu bir SUV olarak da kullanılabilecek. Aks mesafesi ve ebatlarda yapılan iyileştirmelerle elde edilen bu güzel özellik, aynı zamanda sınıfının en iddialı iç yaşam alanını da beraberinde getiriyor. Artan ebatlara rağmen şasi ve gövdedeki değişimleri çok iyi bir araya getirdiğini söyleyen Honda, aracının sınıfının en rijit modeli olduğunu da iddia ediyor. Bu da viraj konusunda kullanıcıları çok daha iyi bir deneyimin beklediğine işaret. Deneyim konusundaki hissedilir değişimler sadece asfalt kısmında yer almayacak da diyebiliriz. Dört tekerlekten çekişli versiyonunda yerden yüksekliği 210 milimetreye kadar artırılan CR-V’de mevcut torkun yüzde 60‘lık kısmı arkaya aktarılarak daha iyi bir arazi performansı elde ediliyor. Kokpit bölümünün merkezinde Apple CarPlay ve Android Auto destekli 7 inç‘lik multimedya ekranı barındıran aracın, standart olarak sunduğu elekronik güvenlik ekipmanlarıyla beş yıldız aldığını da hatırlatmak gerekiyor. Şimdilik Türkiye’ye gelişiyle ilgili net bir tarihin olmadığı CR-V ile ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilitsiniz.

Video