reklamı kapat

POPÜLER

Google

Avustralya, Google ve Facebook’ı kızdıran adımı attı; işte detaylar

Avustralya merkezli olarak yeni bir dönem başlıyor. Ülke kısa süre önce Google ve Facebook’un haberler için para ödemesini öngören yasayı kabul etti.

Avustralya hükümeti başta Google olmak üzere aralarında Facebook’un da bulunduğu teknoloji şirketlerinin içeriğini kullandıkları haber kuruluşlarına elde ettikleri gelirden pay vermesini öngören önemli bir yasal düzenleme hazırlıyordu. İşte bu hazırlık sona erdi ve Sputnik’te yer alan habere göre daha önce Senato’dan bazı değişikliklerle geçen yasa bugün Temsilciler Meclisi tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Söylendiği kadarıyla haber içeriklerinin teknoloji şirketleri ile medya kuruluşları arasında müzakere edilerek fiyatlandırılmasını öngören yasa bu yolla habercilerin elini güçlendirmeyi amaçlıyor. İnternet devlerini platformlarında paylaşılan haberlerle ilgili ilk kez ödeme yükümlülüğü ile karşı kaşıya bırakan yasa, başka ülkelerdeki benzer düzenlemelere emsal oluşturabilir yorumu yapılıyor. Büyük devlerin de en çok korktuğu aslında temelde biraz da bu oluyor. Çünkü çok daha büyük ülke ve pazarlar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avustralya hamlesine en büyük tehdit Google tarafından gelmişti

İşte bu yasal düzenleme Google’ın hiç ama hiç hoşuna gitmedi. Çünkü Google’ın merkezinde büyük oranda haber içerikleri yer alıyor ve firma bu konuda hemen her siteyi bünyesinde barındırıyor. İnternet devi bu yüzden bu “zorunlu” sürecin gerçek olmasını istemiyor ve gerçek olması haline ülkede hizmet vermeyi durdururuz gibi büyük bir açıklama yapıyor.

Firma bunun “uygulanamaz” olduğunu düşünüyor ancak Avustralya hükümeti bu tarz tehditlere boyun eğmeyeceklerini ve süreçte kararlı olduklarını aktarıyor. Facebook da kısa süre önce yasaya karşı haber paylaşımını engelleyeceği tehdidinde bulunmuştu.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken kablosuz şarj sistemi