reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’dan Avustralya’ya hizmet vermeyi keseriz tehditi

İnternet devi Google, Avustralya merkezli olarak başlatılacak yeni dönem öncesinde büyük bir adım attı ve hizmet vermeyi keseriz tehditinde bulundu.

Avustralya hükümeti başta Google olmak üzere aralarında Facebook’un da bulunduğu teknoloji şirketlerinin içeriğini kullandıkları haber kuruluşlarına elde ettikleri gelirden pay vermesini öngören önemli bir yasal düzenleme hazırlıyor. İşte bu yasal düzenleme Google’ın hiç ama hiç hoşuna gitmemiş durumda. Çünkü Google’ın merkezinde büyük oranda haber içerikleri yer alıyor ve firma bu konuda hemen her siteyi bünyesinde barındırıyor. İnternet devi bu yüzden bu “zorunlu” sürecin gerçek olmasını istemiyor ve gerçek olması haline ülkede hizmet vermeyi durdururuz gibi büyük bir açıklama yapıyor. Firma bunun “uygulanamaz” olduğunu düşünüyor ancak Avustralya hükümeti bu tarz tehditlere boyun eğmeyeceklerini ve süreçte kararlı olduklarını aktarıyor. Sürecin nasıl sonuçlanacağı ise şimdiden büyük bir merak uyandırıyor.

Google geçtiğimiz ay 2020 Yılının Arama Trendlerini paylaşmıştı

Firmanın resmi verilerine göre 2020’de Google’da küresel olarak en çok “Coronavirüs” arandı. İkinci sırada “ABD seçim sonuçları” yer alırken, üçüncü sırayı maalesef bir helikopter kazasında aramızdan ayrılan ünlü basketbolcu “Kobe Bryant” aldı. Dördüncü sırada ise korona sonrasında patlama yapan video servisi “Zoom” karşımıza çıktı. Türkiye özelinde 2020’de en çok aranan ise uzaktan eğitim sistemi “EBA” oldu.

İkinci sırayı “Dolar Kaç TL?” sorunu alırken, üçüncü sırada “Corona Virüsü” karşımıza çıkıyor. Dördüncü sırayı “Deprem” alırken, Türkiye’nin en popüler beşinci araması “Zoom” oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020’de Türkiye’de dizi kategorisinde en çok aranan “Sadakatsiz” oldu. İsimler kategorisinin lideri ise Sağlık Bakanı “Fahrettin Koca” oldu. Kaybettiklerimiz kategorisinin lideri “Kobe Bryant” olurken, Nasıl kategorisinde “HES kodu nasıl alınır” yer aldı. Tarif kategorisinde ise liderliği korona nedeniyle gelen sokağa çıkma yasakları üzerinden “Ekmek” oldu.

Küresel tarafta tekrar dönersek 2020’de en çok aranan oyun patlama yapan “Among Us” oldu. En çok aranan film ise büyük ses getiren “Parasite” olarak karşımıza çıkıyor. Küresel tarafın en popüler kişisi yeni ABD başkanı “Joe Biden” olurken, televizyon şovu kategorisinin lideri ise “Tiger King” konumunda.

İlgili Video