reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Volkswagen

Bakan Varank’tan gelen yeni Volkswagen Türkiye açıklaması

Volkswagen kısa süre önce Manisa merkezli yatırımından vazgeçti. İşte bu konuda Bakan Varank’tan yeni bir açıklama geldi.

Volkswagen, geçtiğimiz yıl Türkiye’de 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket kurmuş ve Türkiye’deki fabrika için gerçekten büyük bir adım atmıştı. Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla ise Volkswagen’in Türkiye’de kurmuş olduğu şirket 17 Aralık 2020 itibarıyla tasfiye sürecine girdi. Yani şirketin ticari faaliyetlerini sona erdirme işlemleri başlatıldı. İşte bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yeni bir açıklama yaptı. Milliyet‘te yer alan açıklama tam olarak şöyle: “Başından beri bir süreç yürüttük. Volkswagen CEO’su Diess’in bana yazdığı mektup var. ‘Biz Türkiye’yi çok önemli bir ülke olarak görüyoruz. Türkiye’de yatırım yapanın kazanacağını biliyoruz.’ Burada açıkça şunu da belirtiyor, ‘Ben kişisel olarak Türkiye’yi çok önemli bir pazar, üretici olarak görüyorum, yatırım yapmanın doğru olduğunu biliyorum ama pandemi sürecinde otomobil endüstrisinde büyük oynaklık oldu. Biz ve yönetim kurulumuz yeni yatırım yapma isteklerinden vazgeçtik. Bütün çözümlerini mevcut fabrikalarında güncellemeye giderek çözmek istiyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çünkü sektörün ne olacağını bilmiyoruz.’ diyor. Kendisi Cumhurbaşkanımız ile görüşmek için 2 kez geldi. Bizim talebimiz değil, kendisi geldi, ne yapmak istediklerini anlattı. Bize resmi açıklaması bu ama şunu da biliyorum, bu şirketler global şirketler ama yönetim kurullarına baktığınızda yerel yönetimlerin yani eyaletlerin burada etkisi var, sendikaların ortaklığı var, yabancı ortaklar var. Tüm bu dengeleri tutarak yatırım kararları alıyorlar. Tabii ki burada siyaseten bu işi istemeyenlerin olduğunu biliyorduk. Zaten basına yaptığı açıklamalarda Diess bunu da söyledi.”

Varank açıklamasına şu şekilde devam etti: “Eğer bu şirket halka açıksa siz aslında yatırımcınızı kandırıyorsunuz, karlı olana değil, size yapılan siyasi baskılara göre karar veriyorsunuz demektir. Bunu da kendilerinin basına beyan etmiş olmaları üzücü ve altı çizilmesi gereken bir husus. İlk toplantıda kendilerine şu cümleyi kurduğumu hatırlıyorum, ‘Bakın, biz Türkiye olarak önemli bir ekonomiyiz, global yatırımcıyı çok önemsiyoruz ama bu işi yapacaksak lütfen ekonomik karar verin, siyasi karar vermeyin. Siyasi karar verecekseniz bu işe başlayıp enerjimizi harcamayalım.’ O gün bize söyledikleri, ‘Asla siyasi karar vermeyeceğiz.’ idi.”.

Varank: “Volkswagen kaybeder”

Varank, global firmaların kendileriyle görüştüğüne işaret ederek, Bu işte de biz değil, Volkswagen kaybeder. Çünkü yatırımcısını ekonomik değil, siyasi kararlarla aldattığını kendileri itiraf etmiş oldu. Biz kendi otomobil projemize güveniyoruz. Bizim yatırımcıya kapımız açık. Türkiye, önümüzdeki dönemde dünyanın üretimde parlayan yıldızı olacak. Türkiye’ye yatırım yapan kazanacak.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Firmanın elektrikli otomobil şarj robotu ile tanışın