reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Türkiye fabrikası

Volkswagen Türkiye fabrikası için artık net olarak yolun sonu

Volkswagen Türkiye fabrikası için artık yolun sonu geldi. Firma resmi olarak tasfiye sürecine girmiş durumda. İşte bilinmesi gerekenler;

Volkswagen, geçtiğimiz yıl Türkiye’de 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket kurdu ve Türkiye’deki fabrika için gerçekten büyük bir adım attı. Ancak biliyorsunuz daha sonra bu büyük önem arz eden fabrika Suriye’de yürütülen askeri operasyon nedeniyle beklemeye alındı. Daha sonra ise fabrika hiçbir şekilde kurulmadı. Bazen süreç ile alakalı olumlu bilgiler geldi, buna bağlı olarak beklentiler oluştu ancak bunların hiçbirinde somut bir yatırım olmadı. Firma geldiğimiz şu noktada ise artık Türkiye macerasını kurulan şirket üzerinden dahi tamamen bitiriyor. Çünkü yeni ortaya çıktığı kadarıyla Volkswagen’in Türkiye’de kurmuş olduğu şirket 17 Aralık 2020 itibarıyla tasfiye sürecine girmiş durumda. Yani şirketin ticari faaliyetlerini sona erdirme işlemleri başlatılmış ve bu da elbette gerçekten oldukça üzücü duruyor. Çünkü şirket ile bağlantılı olası bir Volkswagen fabrikası ile Türkiye’de binlerce kişiye yeni bir iş kapısı açılacaktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen Türkiye fabrikası tam olarak neden Türkiye’ye kurulmadı?

Bu konuda kısa süre önce en yetkili isim açıklama yapmıştı. Almanya merkezli Wirtschafts Woche‘ye konuk olan şirket CEO’su CEO Herbert Deiss, ilk kez net bir şekilde Türkiye’deki siyasi durumla ilgili endişelerin fabrika inşa etmekten vazgeçilmesinin ana nedenlerinden biri olduğunu kabul etmişti. Deiss açıklamalarında; “Söz konusu kapsamlı bir yatırım olduğu için konsey onayı olmadan projenin gerekli çoğunluğu alması imkansızdı.

Bu yatırımla birlikte Türkiye’ye gitmemiz gerektiğini düşünüyordum çünkü oradaki koşulların iyileştirilmesine de katkıda bulunabilirdik. Türkiye jeostratejik açıdan Avrupa’nın vazgeçmemesi gereken bir ülke. Bence Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne entegre etmek ve işbirliğini genişletmek gerekiyor. Avrupa Birliği’nin ve Alman hükümetinin bu süreçle ilgili tavırlarını bu kapsamda her zaman biraz uzak kalmışımdır.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir

Yakında hayat bulacak neredeyse 1.900 beygirlik elektrikli