reklamı kapat

POPÜLER

Batman Arkham VR incelemesi

batman-arkahm-vr-2

BATMAN OL!

Klasik Arkham serisinden oynanışıyla tamamen ayrılan Batman Arkham VR’ın yapmak istediği oldukça net. Oyun sanal gerçeklik cihazını kafanıza geçirdiğiniz an Batman olmanızı istiyor. Arkham Knight’ın tanıtımlarında kullandıkları “Batman ol” mottosu buraya çok daha uygun anlayacağınız. Bizim de açıkçası oyundan beklentimiz bu yöndeydi. PlayStation VR’ı taktığımız an Batman kimliğine bürünüp, Gotham’ın arka sokaklarına adaleti getirmek için hazır olacağımızı hayal ettik. Ne yalan söyleyelim, öyle de oldu. Oyuna başlamadan önce PlayStation VR küçük kalibrasyon ayarları yapmak istiyor. Hem ayakta hem de oturarak oynayabileceğiniz oyunda ayakta olmanızın deneyimi artıracağı belirtiliyor. Biz de bu sebeple oyunu ayakta oynamayı tercih ettik.

Kumanda konusunda ise Batman Arkham VR kullanıcıyı zorlamıyor ancak DUALSHOCK yerine PlayStation Move kullanımının oyun deneyimini daha da zenginleştireceğini belirterek Move kullanımını öneriyor.

Biz oyunu DUALSHOCK’la test ettik. Move ile oynasak daha farklı hisseder miydik? Şüphesiz bir parça daha “Batman gibi” hissedeceğimiz kesin ancak DUALSHOCK’la da benzer bir keyif almak mümkün. Zaten oyunda keyif kaçıran unsur kontrol için kullandığınız kumandadan çok başka. Deneyimden uzun uzun bahsedeceğiz ancak önce biraz konudan söz edelim. Açıkçası çok derinlemesine girmek istediğimiz bir alan değil çünkü konu içeriğinden ne kadar bahsedersek oyun keyfiniz o kadar azalacak buna emin olabilirsiniz. Bruce Wayne’in ailesini kaybettiği klasik ara sokak açılışıyla başlayan oyuna Wayne malikanesindeki yetişkin Bruce Wayne olarak devam ediyoruz. Alfred’in içeri girmesiyle ise hikaye başlıyor. Açıkçası biraz hızlı başlıyor dahi diyebiliriz. Alfred’in gelmesiyle Batman kostümümüzü kuşanıp Batcave’e iniyoruz ve kötü haberi alıyoruz. Robin’in yerini belirleyemediğimiz gibi Nightwing’den de haber alamıyoruz. Böylelikle gerilim dolu dedektiflik maceramız da başlıyor. Batman Arkham VR’ı hikaye olarak ele alınca Arkham serisine bağlamaya çalışmaktan ziyade tatlı bir yan hikaye gibi düşünebilirsiniz. Ana çizgi roman serisini okuduktan sonra açıp Killing Joke’u okumak gibi Arkham VR. Hatta ağzımızda bıraktığı tat da Killing Joke seviyesinde diyebiliriz.