reklamı kapat

POPÜLER

Samsung bazı akıllı TV modellerinden Netflix desteğini çekiyor

Bazı Samsung TV’lerden Netflix desteğinin kesilmesinin sebebi

Geçtiğimiz hafta Samsung, özellikle model listesi belirtmeden bazı eski akıllı TV modellerinden Netflix desteğinin kesileceğini duyurmuştu. Bunun sebebi açıklığa kavuşturuldu.

Netflix, 1 Aralık 2019’dan itibaren bazı eski Samsung ve Roku akıllı televizyon modellerine artık destek vermeyecek. Geçtiğimiz günlerde duyurulan bu haberde Samsung’dan spesifik olarak bir ürün listesi verilmese de bu değişimin az sayıda kullanıcıyı etkileyeceği kaydedilmişti. Desteğin kesilmesinin sebebi olarak ise “teknik sınırlamalar” ifadesine yer verilmişti. Teknik sınırlamaların ne olduğu ise açıklanmamıştı. Netflix’ten Gizmodo‘ya yapılan açıklama sayesinde ise şimdi bu teknik sınırlandırmanın ne olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

Netflix, 2010-2011 yılları arasında satılan bazı Samsung TV modellerine destek vermeyecek

Sorunun kaynağı eski cihazların Windows Media DRM kullanması. Netflix’in ise 2010’dan bu yana Microsoft PlayReady kullandığı belirtiliyor. 1 Aralık’tan itibaren Microsoft PlayReady’e güncellenemeyen cihazların bu sebeple servisi kullanamayacağı açıklanıyor. Samsung’un resmi açıklamasına göre etkilenecek cihazların 2010-2011 yılları arasında Amerika ve Kanada’da satılan modellerle sınırlı olduğunu belirtelim. Türkiye’de satışa sunulan cihazlarda böyle bir sorun yaşanması beklenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yine de böyle bir sorun yaşanması durumunda; eski cihazları etkileyecek bu durum elbette televizyonunuzda Netflix’i hiç izleyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Konsol sahiplerinin servise konsollarında yer alan uygulama üzerinden ulaşabileceği gibi en basit şekilde akıllı telefonunuzun ekranını da televizyona yansıtarak bu problemi aşabilirsiniz. Çözümler Apple TV, Chromecast ve benzeri donanımlarla artıyor. Netflix’in uyumlu cihazlar listesine buradan ulaşabilirsiniz. Samsung’un geçtiğimiz günlerde yaptığı resmi açıklama ise burada yer alıyor.

İlginizi çekebilir

Netflix’in Kasım 2019 ajandası