reklamı kapat

POPÜLER

Benzin

Benzin ve motorin fiyatlarına yeni zamlar; fiyatlar nereye gidiyor?

Akaryakıt sektöründen gelen son bilgilere göre düşen kur oranlarına rağmen benzin ve motorin fiyatlarına yeni bir zam yolda.

Ülkemizdeki akaryakıt fiyatları özellikle son 2 aydır oldukça değişken. Yaşanan kur değişimlerinin yanında tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını da bu durumda etkili oldu. Üst üste gelen indirimlerin arından piyasalar normale dönmeye başladı. Talep ve üretim arttı. Hal böyle olunca yeni bir zam kaçınılmaz oldu. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS)  konu ile ilgili, “Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 21/05/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 20 Motorinde 12 KRŞ/LT pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.”” dedi.  Yaklaşık bir haftadır yapılan benzin ve motorin zamları ile birlikte sürücüler fiyat artışlarını oldukça hissedecektir. Çünkü, fiyatlara baktığımızda toplamda neredeyse 1 TL’yi bulan bir artış söz konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zamlı benzin ve motorin fiyatları ne kadar olacak?

Benzinin litresi şu an İstanbul’da 5.69 TL’den, Ankara ve İzmir’de ise ortalama 5.80 TL’den satılıyor. Bu da demek oluyor ki zammın ardından benzin İstanbul’da ortalama 5.89 TL’den Ankara ve İzmir’de ise 6 TL’den satılacak. Motorin cephesine baktığımızda ise litresi hali hazırda İstanbul’da 5.38 TL’den, Ankara ve İzmir’de ise ortalama 5.46 TL’den alıcı buluyor. Yarından itibaren bu rakamların sırası ile 5.58 ve 5.66 olmasını bekiyoruz. Zamlar ile bu fiyatlar da yükselecektir. Her zaman yaptığımız hatırlatmayı yineleyelim. Verdiğimiz rakamlar şirket, bölge ve dağıtıcı gibi unsurlara bağlı olarak küçük değişiklikler gösterebiliyor.

İlginizi çekebilir

Focus ve Cem Yılmaz’ı bir araya getiren reklam filmi