reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

Bir an önce çözülmesi gereken korkutucu WhatsApp sorunu

WhatsApp Hindistan’daki linç olaylarının ardından yine çok ciddi bir problemle karşı karşıya. Platformun bu sorunu en kısa sürede çözmesi gerekiyor.

Global olarak en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, çok ciddi bir problemle karşı karşıya. Financial Times‘da yayınlanan rapora göre, popüler mesajlaşma uygulamasında, çocuk istismarı içeren içeriklerin gruplar aracılığıyla paylaşıldığı keşfedildi. Uygulamada yer alan gruplarda bu içeriklerin gayet ulaşılabilir ve rahat bir şekilde paylaşımının gerçekleşmesi, şirketin acilen duruma müdahale etmesi gerektiğini gösteriyor. Raporda bu grupların “fazlasıyla aktif” şekilde paylaşım yaptığı kaydedilirken, bu korkunç durumun önlenebilmesi için nasıl adımlar atılacağı merak ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp, illegal içerikleri tarayan bir algoritmaya sahip

Firmanın yaptığı açıklamaya göre, uygulamanın gruplarda ve bireysel konuşmalarda paylaşılan illegal içerikleri tarayan özel bir “tekniği” bulunuyor. Aynı zamanda şirket her gün bu sebepten dolayı binlerce hesabın sistemden banlandığını da kaydediyor. Hazırlanan raporda ise araştırmacılar bazı grupların isimlerinde ve grup fotoğraflarında dahi niyetlerini gizlemediğine ve buna rağmen grupların aktif bir şekilde kullanıldığına dikkat çekiyor. Firmanın kapsamını ve detaylarını açıklamadığı bu “illegal içerikleri tespit eden tekniğinin” bu tarz grupların daha hızlı tespit edilebilmesi için belli ki geliştirilmesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde platformun daha keskin adımlar atması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Platformun hızlı alıntılama özelliği