reklamı kapat

POPÜLER

Bir dergi cep telefonuyla hazırlandı

Hazırlıklarını Samsung Galaxy Note 3 ile yaptığımız LOG Dergisi Kasım sayısı, baskısı da tamamlanarak bayilerdeki yerini aldı ve “Bir dergi cep telefonuyla hazırlanabilir mi?” sorusunu da cevaplamış olduk. Daha önce Samsung Galaxy Note 3’ü bir bilgisayara nasıl dönüştürdüğümüzü, oyun oynama ve film izleme deneyimimizi nasıl zenginleştirdiğimizi ve Samsung Galaxy Note 3 ile çektiğimiz kapak arkasından görüntüleri paylaşmıştık. Şimdi sıra en iddialı olduğumuz kısımlarda.

LOG - KASIM 2013
KAPAK ÇEKİMİ ve TASARIMI
İtiraf etmeliyiz ki Samsung Galaxy Note 3 ile yaptığımız çekim bizim için en kısa sürede en fazla alternatifi ürettiğimiz kapak çekimlerinden biri oldu. Çekilen karelerin herhangi bir bilgisayara aktarılmadan Note 3 üzerinde saklanması ve çekilen her bir karenin çekim bölünmeden Dropbox üzerinden tüm ekip tarafından görüntülenebilmesi sayesinde çekim fazlasıyla kısaldı. Kapak için provalar hariç 3 farklı kıyafet kombinasyonuyla tam 542 kare çekildi ve şu an gördüğünüz kare seçildi. Ayrıca bahsedeceğimiz ama söz konusu kapak olduğu için değinmekte fayda var. Kapak üzerinde görülen fontlar da Samsung Galaxy Note 3 ile yaratıldı.

note3-detay
Samsung Galaxy Note 3’ün klasik deri görünümlü ve dikiş izleriyle zenginleştirilmiş arka kapak tasarımı LOG Dergisi kasım sayısı logosu için de ilham kaynağı oldu.

note3-tripod
Çekimde titremeleri engellemek için Samsung Galaxy Note 3 için özel bir aparatla birlikte tripod kullandık.

note3-matbaa
Tüm kapak arkasını bir videoda topluyoruz ama bunu paylaşmadan geçmek istemedik. Matbaada baskı ustasının final baskı onayını verdiği an bizim için unutulmazdı. Hazır konusu geçmişken; kapak arkası çekimlerde de video kamera yerine Samsung Galaxy Note 3 kullandık. Aşağıda çekim gününden birkaç paylaşım bulunuyor.

LOG-bluetooth-dosyasi-illustrasyon-525
İLLÜSTRASYON ÇİZİMLERİ
Bir diğer iddialı olduğumuz konu; Samsung Galaxy Note 3 ve S Pen kalemin tüm yeteneklerinden faydalanarak çizdiğimiz illüstrasyonlar. Samsung Galaxy Note 3 ile çizilen illüstrasyonlar kapak konumuz ve dosya konumuzun açılış sayfalarında 22×30 cm boyutlarında kullanıldı. Note 3 üzerinde katmanlarla çalışabilme ve .psd, .svg gibi dosya formatlarında dosya yaratabilme en büyük avantajlarımızdan biri oldu.

note3-ikonlar
İKONLAR
Dergide Samsung Galaxy Note 3 ile yapılan işler için farklı sayfa ve bölümlerde kullanmak üzere bir ikon seti hazırladık.

note3-font-family-525
NOTE 3 FONT AİLESİ
Samsung Galaxy Note 3 üzerinde font yaratma projenin sürpriz kısmıydı. Hedefimiz Samsung Galaxy Note 3 ile bir font yaratmak ve bu fontu dergide kullanmaktı. Ancak font yaratma gerçek bir meydan okumaya dönüştü ve LOG Dergisi Kasım 2013 sayısı üzerindeki fontların tümünü Samsung Galaxy Note 3 ile yarattık. Tek bir font yerine toplamda 11 farklı font üzerinde çalıştık. Bunlardan 7’si LOG Dergisi’nin düzenli olarak kullandığı fontların uyarlaması 4’ü ise sırasıyla Note 3 DIALOG, Note 3 ANALOG, Note 3 BLOG ve Note 3 ISOLOG adını verdiğimiz Note 3 font ailesinin üyeleri. Note 3 font ailesi fontları dergide kullandığımız gibi internet sitemizde de –CSS destekli HTML içinde– kullanabiliyoruz. Yazının devamında fontların CSS desteğiyle HTML içinde nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

Note 3 DIALOG

abcçdefgğhıijklmnoöpqrsştuüvwxyz

ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ

1234567890 @ # () [] + – * . , ; ‘ “ % =

Note 3 ANALOG

abcçdefgğhıijklmnoöpqrsştuüvwxyz

ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ

1234567890 @ # () [] + – * . , ; ‘ “ % =

Note 3 BLOG

abcçdefgğhıijklmnoöpqrsştuüvwxyz

ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ

1234567890 @ # () [] + – * . , ; ‘ “ % =

Note 3 ISOLOG

abcçdefgğhıijklmnoöpqrsştuüvwxyz

ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ

1234567890 @ # () [] + – * . , ; ‘ “ % =

note3-font-zoom
El emeğimizin karşılığı; LOG Dergisi’nde düzenli olarak kullandığımız fontların Samsung Galaxy Note 3 ile yaratılmış yeni halleri yakın planda.

note3-font-ornek
Kasım sayısından tamamı Samsung Galaxy Note 3 üzerinde yaratılmış fontlarla hazırlanan bir sayfa örneği. Dergide çok daha detaylı olarak görebilirsiniz.

note3-arayuz
PC veya Mac farkı olmaksızın herhangi bir uygulama içinde veya internet sitesinin arayüzü dışında yarattığımız bu fontları Samsung Galaxy Note 3 üzerinde sistem fontu olarak da kullanabiliyoruz. Yukarıdaki örnekte Note 3 DIALOG fontunu sistem fontu olarak görebilirsiniz.

SÜRPRİZ KAHRAMANIMIZ SIDESYNC
Samsung Galaxy Note 3 ile LOG Dergisi’ni hazırlarken sürpriz kahramalarımızdan bir diğeri de SideSync oldu. SideSync sayesinde Samsung Galaxy Note 3 kullanımımız farklı bir boyuta taşındı. Alternatifi olmayan uygulama kullanımlarında SideSync sayesinde Samsung Galaxy Note 3 bilgisayarımızın bir uzantısı haline geldi. Samsung Galaxy Note 3’ü ikinci bir ekrana dönüştüren klavye ve mouse paylaşma modu ve sürükle&bırak ile dosya paylaşımı tüm süreçlerin içinde eksiksiz Samsung Galaxy Note 3’ü katabilmemiz adına hayat kurtarıcıydı.

BİTTİ Mİ?
Hayır! Daha önce de bahsettiğimiz gibi Samsung Galaxy Note 3 üzerinde yarattığımız Note 3 font ailesini kullanım rehberiyle birlikte yüklemeye açacağız. Ayrıca finali tüm süreci kapsayan bir kamera arkası video ile yapacağız. Son kez hatırlatmakta fayda var; Samsung Galaxy Note 3 ile hazırladığımız Kasım sayısını bayilerde bulabilirsiniz.

Tüm hazırlık sürecini LOG.com.tr dışında #note3ilemumkun hashtag’i ile Twitter üzerinden ve Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Tüm fotoğraflar Samsung Galaxy Note 3 ile çekilmiştir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Bir dergi cep telefonuyla hazırlandı” için 14 cevap

 1. engin dedi ki:

  viral reklam bu olsa gerek

 2. Fatih Gür dedi ki:

  LOG dışında bu kapsam ve titizlikte bir işi çıkartabilecek bir başka mecra yok sanırım. Ayakta alkışlıyorum.

 3. cikitis mis dedi ki:

  viral degil direkt reklam 😀

 4. Cenk dedi ki:

  Direkt gol olmuş bence. Her reklam böyle olsa ya 🙂

 5. ATIL G. dedi ki:

  Log dergisini çok severdim ama bu son zamanlarda olan samsung reklamları beni Log’dan soğuttu. Yine de herşeye rağmen teşekkürler LOG. Aldığınız itici reklamlara rağmen hala Türkiyenin en iyi teknoloji dergisisiniz.
  ( Bu arada bir önceki yorumumun silinmiş olması da gözümden kaçmadı sanki küfür ediyoruz. Eleştiriyi kaldıramıyorsanız yorum bölümünü KAPATIN) .

 6. Fatih Gür dedi ki:

  Dostum illa küfür mü olması gerekiyor? Reklamı sevmeyebilirsin, markadan nefret edebilirsin ama bir mecra reklam alıyor diye hakaret etmek hoş mu? Biz de her ay yüzlerce haber inceleme okuyoruz burada, yıllardır tüm dergiyi bedava veriyorlar. Reklam almasınlar mı? Ya da aldıklarında hakaret mi edelim? Konuyla ilgili eleştirinin de bir dozu olmalı bence. Diğer sitelerde reklamdan okunmuyor bile. burası kadar nezih kaç yayın kaldı. Lütfen bunları da tartışma olarak algılama ama bence haksızlık yapıyorsun.

 7. LOG dedi ki:

  Sevgili ATIL G. silinen yorumunuzla ilgili bilgilendirme yorum yazarken iletmiş olduğunuz e-posta adresine gönderilmiştir. Teşekkür ederiz.

 8. ATIL G. dedi ki:

  e-postanızı aldım . Bir anlık sinirle yazmışım kusura bakmayın. Tekrardan Özür diliyorum .

 9. hakan Qatar dedi ki:

  Acikcasi Log dergisinin calisanlari bugune kadar guzel isler cikardilar ama su samsungun anlamsiz gittikce ucuz gorunum kazanan Chinise mali gibi duran urunlerinden gina geldi hersey s3 e kadardi. bence fazla zorlamayin en iyi kamerayi ariyorsaniz ucuz telefon alip yanina sony nex serisinden bir makine edinin. artan para ile de guzel bir saat alinabilir.

 10. Emrah dedi ki:

  Ne manasız insanlar var. Marka fanboy’ları da, hateboy’ları da bi hayli itici. Sadece sevmedikleri marka olduğu için onca emeği eleştirme hakkını kendilerinde görüyorlar.

  Keşke herkes bu kadar kaliteli içerik üretse de tek derdimiz reklam olsa. Ellerinize sağlık, gayet güzel olmuş her şey.

 11. Alper Atabay dedi ki:

  Merhaba, kaynak dokümanından bir iki sayfa inceleme imkanımız var mı acaba?

 12. LOG dedi ki:

  Konuyla ilgili olarak künyemizde yer alan iletişim adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Merak ettiğiniz konularda yardımcı olmak isteriz.

 13. Khylcn dedi ki:

  Reklam alınmış olması böyle bir çalışmanın değerini düşürmez bence. Ben şahsen Samsung ve ürünlerinden hoşlanmam, ancak ülkemizde (galiba dünyada da -emin değilim-) böyle bir ilke imza atmış olmaları takdire şayan. Titizliğiniz konusunda da diğer yorumlardaki arkadaşlara katılıyorum. Harikasınız.

 14. Faruk G. dedi ki:

  Bu tip çalışmaları ne yazık ki bizim insanımız algılayamıyor, tartamıyor. Dünyada bir çok sektör reklamla işliyor (sinema, televizyon, futbol vs.) Markası önemli değil, telefonla bir dergi çıkartmak usta işi gerektirir..

  Samsung’u marka olarak sever ve saygı duyarım, daha önce telefonlarını da kullandım ama akıllı telefon olarak Android tercih etmiyorum, iPhone kullanıyorum. Buna rağmen LOG çok güzel bir iş çıkarmış, aylardır bize böyle kaliteli bir dergiyi ücretsiz sunduğunuz için teşekkürler.