reklamı kapat

POPÜLER

Geely Concept Icon

Bir dönemin efsanesi 8-Bit dünyasından ilham alınarak geliştirilen SUV: Geely Concept Icon

Geliştirildiği felsefe gereği Pekin Otomobil Fuarı’nın en farklı projelerinden birisi olan Geely Concept Icon, meraklılarının ilgisini fazla fazla çekecek.

Otomobil dünyasındaki gelişmeleri belirli sıklıklarda takip edenler Geely‘nin adını artık çok daha sık duyduğunu kolayca anımsayabilecektir. Volvo ile yapılan ortaklık, kurulan yeni marka, dikkat çekici konseptler ve elektrik geleceğiyle ilgili önemli adımlarla gündeme gelen şirket, Pekin Otomobil Fuarı’nda da adından söz ettirecek keyifli bir projesini sergiliyor. Concept Icon adıyla tanıtımı gerçekleştirilen bu modelde oyun meraklılarının unutulmazları arasında yer alan 8-bit dünyasının hatlarından ilham alınarak köşeli bir form üzerine şekilleniyor. Elektrikli bir araç olarak tasarladığı projesinden herhangi bir teknik bilgi paylaşmayan Geely, bizlere tasarımsal detaylarla yetinmemiz gerektiğini söylüyor.

Köşe formların uyumu

Çocukluk dönemini 80’lerde geçirenlerin kolaylıkla anımsayabileceği 8-Bit’te, oluşturulan tüm tasarımların kare kare olduğun net bir şekilde görülür. Dış ve iç tasarımda bu dünyanın köşeli hatlarından faydalanan tasarımcılar, aracın geliştirme sürecinde ise altyapı olarak Volvo XC40‘ı kullanmayı tercih ediyor. Dışarıda gördüğümüz minimalist yapıyı içeride de sürdüren Geely tasarımcıları, bunu teknolojik parçalardan ödün vermeden yapmayı da es geçmiyor. Nitekim baktığımızda konsolda yer alan sürücü ve multimedya ekranlarının bbir hayli büyük olduğunu görebiliyor. Arkada oturanlar için bile düşünülmüş birer ekranın olması da güzel düşünülmüş detaylardan. Konseptin seri üretime geçirilip geçirilmeyeceği ile ilgili herhangi bir açıklama yapmayan Geely, bunu kısa süre içerisinde kararlaştırabilir.