reklamı kapat

POPÜLER

Bir ikon daha dahil oldu; karşınızda Ural imzalı ilk elektrikli motosiklet

12 Kasım 2018

Elektrikli motosiklet sınıfında bizlere ilkleri yaşatan kasım ayı, Rusya merkezli Ural markasını da benzer felsefe üzerinden ilk kez sahneye çıkarttı.

İtalya’nın Milan kentinde düzenlenen dünyanın en önemli motosiklet fuarı EICMA, pek çok farklı noktalarıyla ön plana çıktı. Lakin bu yılki organizasyonu önümüzdeki süreçte akıllara getirecek yegane noktalardan birisi, Harley-Davidson‘ın ilk elektrikli motosikleti Livewire oldu. Dünyanın en önemli üreticilerinden birisinin adım attığı bu sınıf, aynı dönem içerisinde bir başka ikonun da ilk denemesine sahne oluyor. Rusya merkezli ikonik üretici Ural, tıpkı Harley’de olduğu gibi tarihinin ilk elektrikli motosiklet macerasını karşımıza çıkarttı. Amerika merkezli Zero Motorcycles ekibiyle bir araya gelinerek hayata geçirilen projeyi şimdilik bir prototip olarak sahneye çıkartan marka, seri üretime geçiş süreciyle ilgili henüz birkaç adım geride. Bu da en az 1 yıl gibi bir süre içerisinde modelin satın alınma olasılığını zora sokuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Paylaşılan teknik özellikler

Motosikletle ilgili paylaşılan ilk bilgilere baktığımızda, ilk olarak karşımıza altyapı bölümü çıkıyor. Standart modellerinde kullandığı cT isimli platformu burada da devam ettiren marka, Zero’nun ünitesini bu şemanın üzerine dahil ediyor. Yer verilen elektrik motorunun yaklaşık 60 beygir güç ve 110 Nm tork ürettiğini gördüğümüz modelin menzil kısmında sunduğu rakamlar günlük ihtiyaçları fazlasıyla karşılayıcı nitelikte. 19.5 kWh‘lık paket bu noktada 165 kilometreye kadar yol kat edilmesine olanak tanırken diğer rakam da 140 km/s‘lik maksimum hızın varlığını gösteriyor bizlere. Tanıtım etkinliğinde yapılan açıklamalar doğrultusunda önümüzdeki 2 yıllık zaman dilimi içerisinde seri üretime hazır hale getirilmek istenen motosikletle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.