reklamı kapat

POPÜLER

İlk resmi özellikleriyle Harley-Davidson imzalı elektrikli motosiklet

2019 itibarıyla rekabete hazır şekilde asfalta inecek olan Harley-Davidson Livewire, seri üretime hazır formuyla ilk kez karşımızda duruyor.

Elektrikli motosikletlere ilgili son dönemlerde karşımıza çıkan modelleri değerlendirirken, sınıfa dahil olacak önemli bir hamlenin adını vermeden edemedik. Bunun sebebiyse tarihinde yeni bir sayfa açarak Harley-Davidson markasının gireceği uzun bir süre önce kesinleşmiş olmasıydı. Hava soğutmalı motordan su soğutmalıya geçmesiyle bile hayranlarından tepki almış bir firmanın, tamamen elektrikli bir model üretmesiyle birlikte oluşacak ortam doğrusunu söylemek gerekirse en az ürünün kendisini kadar merak yaratmıştı içimizde. Livewire adını verdiği modeli uzun süre önce konsept formuna tanıtan Amerikalı şirket, nihayet seri üretime hazır ilk yapıyı bugün itibarıyla tüm dünyanın karşısına çıkarttı. Önümüzdeki yıl içerisinde kullanıcılarla buluşacak olan bu motosiklet aslında yeni bir dönemin başlangıcı olarak da nitelendirilebilir. Çünkü Harley’in 2022 yılına gelindiğinde elektrikli motosiklet sınıfında lider olma gibi çok ciddi planları var.

Öne çıkan detaylar

Motosikletin ilk olarak tasarım detaylarına baktığımızda büyük oranda konsept haline sadık kalındığını anımsayabiliyoruz. Cruiser tipinde olan modelde temel üniteleri ağırlık merkezini de aşağıya çekecek şekilde altta konumlandırlan Harley ekibi, şarj bölümünü ise depo çevresine entegre etmiş durumda. Menzil ve performans bölümlerinden sorumlu olan batarya paketinin yanı sıra dijital gösterge ve ışıklandırma gibi bölümlere güç gönderecek ayrı bir paketin motosiklet üzerinde konumlandırılmış olması da dikkat çeken noktalar arasında. Bu, diğer yanal parçaların menzil noktasında herhangi bir gerileme yaratmaması adına oldukça yerine bir çözüm olarak da değerlendirilebilir. Şarj konusunda son olarak Type 2 bağlantı noktasının kullanılacağını da belirtmek gerekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Harley-Davidson LiveWire’ın performans ve menzil gibi teknik verileri şimdilik gizliliğini koruyor. Bu aslında daha çok motosiklet tasarımı ve donanımları üzerine odaklanılması açısından gayet güzel bir şans. Donanım konusunda dikkati ilk çeken nokta, sürücünün doğrudan muhattabı olan renkli dijital sürücü ekranı. Anlık ihtiyaç duyulan tüm bilgileri geniş çaplı yelpazede sunacağı söylenen bu ekranda, Bluetooth bağlantısı ve GPS navigasyon gibi destekleri de göreceğiz. 17 inçlik ebatındaki jantlar, Brembo fren sistemi, çekiş kontrol sistemi, ABS ve ayarlanabilir Showa süspansiyon gibi detayların şu noktada ön planda olduğunu da görebiliyoruz. Fiyat ve diğer tüm teknik detaylarının ocak ayı itibarıyla açıklanması beklenen Harley-Davidson Livewire ile ilgili düşüncelerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.

İlgili video

Harley-Davidson Livewire Konsept