reklamı kapat

POPÜLER

Harley-Davidson LiveWire
Harley-Davidson LiveWire

Menzil, güç, maksimum hız; elektrikli Harley-Davidson LiveWire teknik verileri netleşti

Satış süreciyle ilgili beklentilerin devam ettiği Harley-Davidson LiveWire, potansiyel alıcıların akıllarındaki soru işaretlerini kaldıracak niteliklerde.

Harley-Davidson LiveWire, Kasım 2018 içerisinde seri üretime hazır versiyonuyla karşımıza çıktığından beri büyük bir kitlenin odak noktası haline geldi. Her geçen gün yeni bir ismin yüzünü gösterdiği elektrikli motosiklet dünyasına geleneksel bir ismi taşıyacak olan model, markası için de yeni bir dönemin başlangıcı niteliğinde. Tasarımsal detayları itibarıyla ortada herhangi bir soru işaretinin bulunmadığı modelin en merak noktasıysa hiç şüphesiz menzil değeri olmuştu. Electrec kaynaklı olarak servis edilen detaylar ise ortadaki soru işaretlerinin en büyüklerini kaldıracak nitelikte. Buna göre bizleri tek seferde 235 kilometre menzil kat edebilen bir motosiklet bekliyor.

Harley-Davidson LiveWire

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Harley-Davidson LiveWire teknik özellikleri

LiveWire ile ilgili paylaşılan teknik veriler sadece menzil ile sınırlı değil. Tabloya baktığımızda motosikletin üçüncü seviye hızlı şarj teknolojisini destekleyen bir altyapıya sahip olduğunu görüyoruz. Bu sayede 15,4 kWh‘lık batarya paketini 40 dakikada yüzde 80, 60 dakikada ise yüzde 100 seviyesine çekmek mümkün. Standart olarak nitelendirebileceğimiz prizler üzerinden ise 10 ile 11 saatlik bir sürenin tam dolum sağladığını söyleyebiliriz. Modelin Samsung tarafından imal edilecek olan altyapısı 5 yıl boyunca kilometre değeri gözetmeksizin garanti altında olacak. Performans verileri de bugün itibarıyla açığa çıkanlar arasındaki yerini almış durumda. Kullanılan elektrik motoruyla 105 beygir güce sahip olacan LiveWire, 0’dan 100’e hızlanmasını yaklaşık 3,5 saniyede tamamlarken maksimumda 177 km/s hıza erişebilecek. Modelin 97 ile 128 km/s olarak verilen ara hızlanma değeri ise 1,9 saniye.

Standart olarak günümüzün önemli teknolojik desteklerinin tamamı bu modelde kullanıcıları bekliyor. Çalıntı araç asistanı, ABS, çekiş kontrol sistemi ve tek teker önleyici gibi parçaların bu noktada öne çıkartıldığını görüyoruz. Sürüş modu kısmında ise karşımıza Spor, Yol, Menzil ve Yağmur adı verilen maddeler çıkıyor. Otomobillerde benzerini gördüğümüz özel akıllı telefon uygulaması sayesinde kullanıcınların uzaktan menzil ve anlık şarj durumu gibi verilere de erişebilecek olması da işin içerisine işlevsellik katacak. Yaklaşık 30.000 dolarlık etiket fiyatı telaffuz edilen modelin kullanıcı cephesinde ne denli karşılık göreceğini ise zaman gösterecek.

İlgili video

Harley-Davidson konseptleri