reklamı kapat

POPÜLER

Bir yıl pil ömrü sunan akıllı bilezik: Eyecatcher [Video]

07 Ekim 2015

Eyecatcher, üzerinde fiziksel bir tuş ya da dönen bir çerçeveye rastlayamayacağınız, e-mürekkep özellikli ekranı her daim açık olan ve geliştirici firma Looksee Labs‘in iddiasına göre tam bir yıl pil ömrü sunabilen bir akıllı bilezik. Yani bileziğinizi her gün, her an kıyafetinizle uyumlu bir aksesuara dönüştürebilecek fakat şarjının bitmesinden hiç endişe etmeyeceksiniz.

Günümüzde artık teknolojik gelişmeler neredeyse kimseyi şaşırtmıyor. Tek başına zorlu platformlarda ilerleyen robotlar, sanal gerçeklik gözlükleri, basınca duyarlı ekranlar, anında simultane çeviri yapan yazılımlar… Her geçen gün insanlık kendini biraz daha aşıyor. Bizim gibi, sadece günlük hayatını biraz daha kolaylaştırmak isteyen tüketicilerin hizmetine sunulmuş teknolojiler bile her ay biraz daha gelişiyor, ilerliyor. Bu manzarayı bozan tek şey var; kullandığımız cihazların pil ömrünün kısa olması. Akıllı telefonlarımızı iki günde bir şarj ediyoruz; o da o günlerde az kullanmışsak. Şimdilerde tasarımda sınıf atlayan, şık ve gerçek birer kol saati görünümü kazanan akıllı saatleri ise bir veya iki günde bir şarj etmemiz gerekiyor. Looksee Labs çağımızın bu can sıkıcı pürüzünü gidermek için akıllı bileziğine e-mürekkep ekran yerleştirerek pil ömrünü bir yıla kadar uzatmak istemiş.

Eyecatcher
Eyecatcher, bir yıllık pil ömrüne karşılık birtakım şeylerden feragat ediyor: Renkli ekran bunlardan biri. Akıllı bileziğin siyah beyaz e-mürekkep ekranı 5 inç büyüklüğünde (aklınıza Galaxy Note serisi gelmesin) ve kadınlar ve erkekler için farklı tasarımlarla sunuluyor. Üç farklı model ve üç farklı boyuta sahip. Geliştiriciler, eğer bileziğin ekranını saat başı yeni bir görselle değiştirecek olsanız bile 8 bin saat boyunca şarjının dayanacağını ifade ediyor. Bilezik şu an için yalnızda iOS platformunu destekliyor. Ekranı dokunmatik özellikte değil ve iOS uygulaması üzerinden ekrandaki desen, fotoğraf, saat arayüzü gibi pek çok şeyi değiştirip farklı şekillerde konumlandırabiliyorsunuz. Bileziğe gelecek bildirimleri sınırlandırmak ve örneğin sadece belli kişilerin e-posta veya mesajlarını bilekliğin ekranında görünmesini ayarlamak mümkün.

Eyecatcher-00
Bileziğin 8 MB’lık dahili hafızası içine aşağı yukarı 12 farklı görsel sığdırabilirsiniz. Gün içinde farklı desenleri bileğinizde slideshow olarak sergileyebilir ya da yalnızca tek bir desen veya çekeceğiniz bir fotoğrafla da tüm günü geçirebilirsiniz. Eyecatcher’ın ekranına telefondaki harita uygulamasını yansıtmak da mümkün. Siz hareket ettikçe bilezikteki navigasyon görüntüsü de değişerek gideceğiniz yere kadar size eşlik edebiliyor. Aktivite takibi uygulamalarının istatistikleri, o günkü uçuşunuzun QR kodu, takvim, harita, mesajlar, kişisel saat arayüzleri veya farklı tam ekran desenler, Eyecatcher’ın ekranına gelebilen bildirimlerden bazıları. Bilezik su sıçramalarına karşı da dayanıklı.

İleri seviye kullancılar için kullanım alanı sınırlı gibi görünse de Eyecatcher’la Looksee Labs, moda, sanat ve teknolojiyi bir araya getirmek istemiş. Hali hazırda Kickstarter’dan fon toplayan Eyecatcher, 75 bin dolarlık hedefinin 55 bin dolarından fazlasını toplamış bile. 2015’in akıllı saatlerinin fonksiyonelliğini yakalayamasa da Eeycatcher’ın sadece şık bir aksesuar olmanın ötesine geçtiği kesin. Şu anda projeye destek olmayı seçenler 239 dolar bağış yaparak bir Eyecatcher bilezik sahibi olabilir; elbette proje başarıya ulaştığında.

VİDEO

YORUMLAR