reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry’nin yeni amiral gemisi Passport neden kare?

BlackBerry‘nin yeni telefonu Passport genellikle olumsuz tepkiler aldı. Bir türlü belini doğrultamayan bir firmanın adımlarını güvenli atmasını beklerken BlackBerry’nin bu kadar riskli bir girişimde bulunmasını pek çok kişi delilik olarak niteledi. Bu tepkiler BlackBerry’yi az da olsa endişelendirmiş olacak ki, firma yeni yayınladığı blog gönderisinde Passport’un alışılmadık tasarımına ilişkin açıklamalar yaptı.

Kanadalı firmanın açıklamasına göre, dikdörtgen biçimli klasik telefonlar video izlemek ve birkaç kelimelik ufak sohbetler için ideal olsa da iş amaçlı kullanıma hizmet etmiyor. Tuhaf görünse de kare biçimli ekranın belgeleri, özellikle de elektronik tabloları görüntülemeye daha uygun olduğunu öne süren firma; fiziksel klavyenin de metin yazma hızını artırdığını belirtiyor. Yani Passport gibi bir telefonla belgeleri görüntülerken sürekli sağa-sola kaydırmanız gerekmiyor; e-posta ve belgelerinizi de çok daha hızlı biçimde yazıp düzenleyebiliyorsunuz.

Bu açıklamalar Passport’un alışılmadık tasarımını özellikle çalışan kesim için daha kabul edilebilir hale getiriyor. Yine de geçmişte LG gibi firmaların geniş ekranlı telefonlar konusundaki girişimlerinin çok başarılı olmadığını unutmamak gerek. Dolayısıyla BlackBerry’nin kullanıcıları ikna etmek için blogunda açıklama yapmaktan öteye geçmesi gerektiği muhakkak.