reklamı kapat

POPÜLER

BMW, Toyota ve Allianz geleceğin otomobilleri için bir arada

BMW, Toyota ve Allianz geleceğin sürücüsüz otomobil sistemleri konusunda önemli bir gelişmeye imza attı.

Otomobil üreticileri Toyota, BMW ve sigorta sektörünün lider markaları arasında yer alan Allianz ortak bir proje için bir araya geldi. Sürücü davranışlarını anlamak adına otomobillerde kamera ve yapay zeka sistemleri geliştiren Nauto markasının lisans ortaklığı ve veri paylaşımı konusunda el sıkışan şirketler bundan sonraki otonom sistem geliştirme süreçlerini birlikte yürütecek.

Otonom sistemlerin yapay zekasını geliştirme üzerine strateji yürüten Nauto, sürücülerin alışkanlıklarını ve karşılaşılan durumları gözlemleyen sistemler üretiyor. Nauto, bu sayede otonom araç sistemlerinin gelişimde lider markalardan olmayı hedefliyor.

nautosistem
Markaların el sıkıştığı anlaşmanın maddeleri henüz açıklanmasada tarafların belli bir miktarda Nauto hissesine sahip olacağı söyleniyor. Nauto’nun sistemleri günümüzde amerikanın belirli eyaletlerinde taksi ve ticari filo kiralama yapan şirketlerin araçlarında yer alıyor. Sistemler, aracın ön camına yerleştirilen küçük bir kamera ve sanal görüş yazılımı ile sürücülerin trafikte karşılaştığı durumlara verdiği tepkileri analiz ediyor. Kaydedilen veriler ise bir veritabanı bulutunda saklanıyor. Bu sistemin bir araçtaki maaliyeti ise 400 dolar. Allianz’ın buradaki payı ise karşılaşılabilecek dolandırıcılık olaylarını ve riskleri güvence altına almak.

Gelecekte, Nauto’nun veri bulutu üzerinden otomobillere doğrudan yazılım entegrasyonunun sağlanılması hedefleniyor. Geçtiğimiz süreçte 12 milyon dolarlık fon desteği alan Nauto, diğer üreticilere de anlaşma konusunda kapılarının açık olduğunun sinyalini verdi.

İLGİLİ HABERLER