reklamı kapat

POPÜLER

BMW X2, binek segmenti kıskandıran modifikasyon projesiyle karşımızda [Video]

Almanya merkezli AC Schnitzer’in kendi bünyesinde geliştirdiği ilk BMW X2 projesi, binek otomobil düşünenlerin akıllarını çelebilecek potansiyel barındırıyor.

Otomobil üreticinilerinin var olan talebi karşılamak adına yepyeni isimleriyle dahil olduğu kompakt SUV sınıfı kısa sürede şekerleme tabağına dönmüş durumda. Heme her sınıfta faaliyet gösteren ismin en az bir piyonunu sürdüğü bu yapının bizce çok farklı bir potansiyeli var. Yerden ufak farklarla yukarı taşınan yükseklik değerleriyle dikkat çeken bu modellerin özellikle bazıları C sınıfını binek modellere taş çıkartabilecek modifikasyon yatkınlığına sahip. Bunun en güzel örneklerinden birisi Toyota C-HR. Pek çok bağımsız geliştirici tarafından bu felsefe üzerinden bir C sınıfı otomobil gibi dönüştürülen C-HR, sahip olduğu dikkat çekici tasarımıyla bir anda farklı bir bakış açısı kazanıyor gözümüzde. Nitekim yine yakın dönemeçlerden birisinde Audi Q2‘nin de A3’e taş çıkartacak bir projeyle benzer felsefe üzerinden gündeme gelişine şahit olduk. Bu sınıfa geçtiğimiz yıl dahil olan BMW X2 de, AC Schnitzer imzasıyla bahsettiğimiz potansiyelini gözler önüne seriyor.


Sportif karaktere eklemeler

Fabrika çıkış versiyonuyla da sportiflik konusunda belirli bir seviyenin üzerinde olan X2’ye AC ekibinin dokunuşu bunu bir üst noktaya taşıyor. Gövdenin tamamını etkileyen tampon, difüzör ve spoiler gibi temel bileşenlerden oluşan bir paketle dönüşümü başlatan marka, kullanıcılarına jant seçeneği konusunda 19 ile 20 inç‘lik özel parçaları sunuyor. Çift çıkışı egzozlarda da karbon dokunuş üzerinden gördüğümüz değişimler kokpit bölümde ise alüminyum pedal seti ve zengin döşeme seçenekleriyle tamamlanmakta. Süspansiyon konusuna geldiğimizde, bahsettiğimiz o binek segment etkinisinin, yükseklik değerinin 35 milimetreye kadar düşürülmesiyle gerçekleştirildiğini görüyoruz. Dizel motorlu 20d versiyonu üzerine geliştirilen performans rakamlarıysa 190 beygirden 222 beygire kadar esneklik gösteriyor. Siz de projeyle ilgili düşüncelerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.