reklamı kapat

POPÜLER

BMW XM

BMW XM; M departmanının ilk özgün SUV modeli böbrekleri yeni boyuta taşıyor [Video]

Konsept dinamikler üzerinden gerçekleştirilen tanıtımla karşımıza çıkan BMW XM, tartışmalı böbrek ızgara yapısını ebatlarla daha yukarı taşıyor.

BMW’nin bugün sokaklarda gezen son nesil ürün gamındaki modeller, marka içerisindeki tasarım felsefesinin radikal hatlarıyla kendilerinden bahsettiriyor. Markanın artık ikon haline gören böbrek ızgara formunun hiç olmadığı kadar ebatsal bazda yukarı taşındığı yeni çizgiler, ilk günden itibaren tartışmaların da odağında yer aldı. Özellikle ürün gamının zirvesinde yer alan araçlarda ön bölümü radikal şekilde domine eden ızgara yapısı, bugün tanıtımı gerçekleştirilen bir konseptle daha da baskın hale geliyor. Marka tarihi içerisinde M departmanının özgün olarak tasarladığı ilk model konumunda olan BMW XM, devasa böbrek yapısıyla tartışmaların merkezinde yer alan üretim modellerini kelimenin tam anlamıyla daha masum gösteriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW XM seri üretime taşınacak

Araçla ilgili paylaşılan sınırlı detaylar öncesinde marka içerisinde gelen üretim bilgisini vermekte fayda var. BMW cephesi, konsept dinamikler üzerinden lanse edilen XM’i kısa süre içerisinde seri üretime taşıma hazırlığında olduğunu özellikle vurguladı. Eğer her şey planlandığı gibi giderse modelin son kullanıcıya ulaşacak olan dinamiklerini 2022 bitmeden tekrar karşımızda göreceğiz. XM’in kaputunun altında ise şu aşamada hibrit kombinasyon karşımıza çıkıyor. Sekiz silindirli benzinli motorun elektrik motoruyla kombin edildiği bu reçetenin sonucunda ortaya 750 beygir güç ve yaklaşık 1.000 Nm’lik tork değerleri çıkıyor. BMW’ye göre bu motorla birlikte XM, 0’dan 100’e hızlanmasını 3 saniyede tamamlayabilecek niteliklerde. Araçta saf elektrikli sürüş menzili de hibrit altyapı üzerinden mümkün. Burada da kullanıcılara 80 kilometreye kadar şehir içi kullanım odağında bir menzil sunuluyor.