reklamı kapat

POPÜLER

BMW
BMW
BMW
BMW
BMW
BMW

BMW’den büyük şehirlerin trafik sorununu çözecek sistem

Dünyanın ve Almanya’nın en büyük otomobil üreticilerinden BMW, Tongji Üniversitesi ile ortaklık kurarak büyük şehirlerin trafik sorununu çözecek bir sistem geliştirdi.

Trafik sorununu artık istisnasız her büyük şehir yaşıyor. Küçük şehirleri dahi yaşanmaz hale getiren bu kargaşanın çözümü, BMW ile Tongji Üniversitesi‘ne göre özel bisiklet yollarından geçiyor. Şehirlere kurulacak kapsül formunda bisiklet yollarının ciddi bir fark yaratacağına inanan ikili, bu noktada elektrikli bisikletleri odak noktasına alıyor. Sayıları gün geçtikçe artan bu kişisel ulaşım araçları, biliyorsunuz normal trafiğe çok fazla uygun değil. İşte bunu değiştirmek isteyen konsept çalışma, bu araçlara özel yollar hayal ediyor. Kapalı olacağı için kontrolü bir hava sıcaklığına / akışına sahip olacağı belirtilen yol, otomatik hız limitleme sistemine de sahip. Tüm trafiği direkt olarak yapay zeka sistemin yöneteceği yol, özel şarj istasyonlarını da bünyesinde barındırıyor.

BMW geleceği burada görüyor

Yapılan açıklama göre yapay zeka destekli trafik yönetim sistemiyle hızlıların yavaş araçlara çarpmasını önleyecek bu özel yol, elektrikli bisiklet kiralama altyapısını da sunacak. Peki bu bahsettiklerimiz ne zaman olacak? İşte bunu kimse bilemiyor. Şimdilik çok uzak bir geleceğin ürünü gibi görünen projenin, şehir yönetimlerini etkilemesi gerekiyor. Mantık çok güzel olmasına rağmen uygulamak için milyar dolarlar gerekiyor.