reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en pahalı film posteri

Dünyanın en pahalı film posteri şaşırtıyor

Şimdiye kadar pek çok nadir eşyanın yüksek fiyatlardan alıcı bulduğuna şahit olduk. Bunlardan kimileri yüksek ücretleriyle bizi şaşkına uğratmayı başarmıştı. Görünen o ki Dracula’yı da bu listeye dahil etmemiz gerekecek.

Tod Browning‘in 86 yıl önce beyaz perdeye taşıdığı Dracula korku klasikleri arasında yer alıyor. Günümüzde eskisi kadar ilgi görmeyen bu yapımın orijinal posterlerine ise artık ulaşılamıyor. O dönemde üretilen kopyaların büyük bir kısmı aradan geçen zamanla deforme oldu. Geriye sadece iki iyi baskı kalmış durumda. İşte bu baskılardan biri geçtiğimiz günlerde rekor fiyata alıcı buldu.

Rekortmen poster değişti

Heritage Auctions tarafından gerçekleştirilen açık artırmada 1931 yapımı filmin orijinal posteri alıcıların karşısına çıktı. Sinema sevenlerin büyük ilgisini çeken bu parça 525 bin dolardan alıcı buldu. Böylece 18 Kasım’da gerçekleşen açık artırma bir rekora imza atmış oldu. Dracula’nın orijinal posteri şimdiye kadar alıcı bulan en pahalı film posteri oldu. Bu unvan daha önce bir başka sinema klasiği olan Casablanca‘nın posterine aitti. Geçtiğimiz aylarda bu değerli parça 478 bin dolardan alıcı bulmuştu. Orijinal Dracula posterini koleksiyonuna katmayı başaran isim ise henüz bilinmiyor. Satış ücretiyle rekor kıran posteri hemen aşağıda görebilirsiniz.