reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon

Bölge bölge akıllı telefon sektörünün son durumu

Şu an birçok farklı akıllı telefon üreticisi bulunuyor. Burada Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi, Vivo ve Oppo gibi isimler başı çekiyor. Peki hangi şirket hangi bölgelerde öne çıkıyor?

Bu sorunun cevabını Counterpoint Research veriyor. Akıllı telefon dünyasının 2018 üçüncü çeyrek sonuçlarını detaylandıran araştırma şirketi, önemli bilgilerle karşımızda. Genel olarak baktığımız zaman 2018 üçüncü çeyreğin market lideri yüzde 19 ile Samsung konumunda. Onu yüzde 14 ile Huawei (Buna Honor dahil) takip ederken, yüzde 12 ile üçüncü sırada Apple yer alıyor. Devamında ise karşımıza Xiaomi, Oppo, Vivo ve Lenovo çıkıyor. Yüzde 9 ve yüzde 8’lik pazar paylarıyla Xiaomi, Oppo, Vivo grubu birbirine oldukça yakında duruyor. Ancak Xiaomi sürekli olarak satışlarını ve bağlantılı olarak pazar payını artırmaya devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon tercihleri bölgelere göre oldukça değişiyor

İşte bu bilgi oldukça güzel ve ilginç sonuçlar veriyor. Baktığımız zaman Asya pazarının lideri Oppo konumunda yer alıyor. Bu pazarda Oppo’yu Huawei, Vivo ve Samsung takip ediyor. Apple’ın adı üst seviyelerde yer almıyor. Apple Kuzey Amerika pazarında liderliği elinde tutuyor. Bu pazarda Apple’ı Samsung, LG, Lenovo ve Alcatel izliyor. Avrupa pazarı ise Samsung’un elinde yer alıyor. Samsung’u Huawei, Apple, Xiaomi ve Alcatel takip ediyor. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı Afrika ve Orta Doğu bölgesinde ise lider Samsung olarak görünüyor. Burada lideri Huawei, Tecno, iTel ve Apple firmaları izliyor. Orta ve Güney Amerika bölgesinde ise lider açık ara farklı Samsung. Onu Lenovo, Huawei, LG ve Apple izliyor.

İlginizi Çekebilir

Sektörün geleceğinde bu modeller var