reklamı kapat

POPÜLER

Yüz tanıma inek

Bu da yapıldı; ineklere özel yapay zeka temelli “yüz tanıma sistemi”

Yüz tanıma teknolojisi çok uzun zamandır aktif olarak kullanılıyor. Genelde güvenlik amacıyla ya da Facebook‘da kişileri belirlemede kullanılan bu faydalı teknoloji, şimdi ineklere geliyor. Evet etinden ve sütünden yararlandığımız ineklere.

Tarım ve hayvancılık şirketi Cargill ile makine öğrenme üzerine çalışan Cainthus, bir araya gelerek çiftçilere özel bir yüz tanıma sistemi geliştirdiklerini duyurdu. Söylendiği kadarıyla oluşturulan bu sistem kurulan kameralar ile inekleri yüzlerindeki desenlerden tanıyabiliyor. Peki bu sistem ne işe yarıyor? Açıklamaya göre sistem özel olarak numaralandırılan her ineğin aldığı gıda ve su miktarını inceliyor. Ayrıca belirli hastalıklarda kendisini gösteren garip hareketleri de inceleyen sistem, buna göre bildirimler yapabiliyor. Isı değişikliklerini dahi algılayarak olası hastalıkları oluşmadan önce ortaya çıkartan teknoloji, çiftçilerin ineklerin beslenme durumunu değiştirerek verimi artırmasına olanak tanıyor. İlerleyen süreçte tavuk ve domuz gibi diğer hayvanlara da uygulanabileceği belirtilen sistem, yapay zeka üzerine kurulduğu için kendisini sürekli olarak geliştiriyor.

Yüz tanıma inek

Üretim sürecini otomatik hale geliyor

Gelişen teknolojiler sayesinde canlı hayvanların yönetimi ve üretimi otomatik hale getiriliyor. İnekleri sağmak için kullanılan sistemlerden otomatik yemleme makinelerine kadar birçok teknoloji artık modern çiftlikler içerisinde yer alıyor. Türkiye’de de bu tarz “teknolojik” işletmeler bulunuyor ve bu sayede olası hatalar erkenden önlenerek yüksek verime ulaşılabiliyor.