reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Smart #1

Büyük ilgi toplayan Smart #1 için yurt dışı fiyatları göründü

İlk olarak üretiminin de gerçekleştirileceği Çin pazarında satışa sunulacak Smart #1 için fiyatlar da artık konuşabileceklerimiz arasında.

Advertisement

Mercedes’in Geely ile ortaklığa giderek geliştirme ve üretim sürecini Çin’e teslim ettiği Smart #1 için süreç şekillenmeye devam ediyor. Geride bırakmaya hazırlandığımız nisan ayının ilk günlerinde global lansmanı yapılan model, markası için yepyeni bir segmente geçiş anahtarı konumunda. Üretiminin Çin’de gerçekleştirilmesinin etkisiyle ilk olarak Uzak Doğu pazarındaki kullanıcılarla buluşacak olan modelin fiyat ve versiyonları görünmeye başladı. Pro+ ve Premium olmak üzere iki farklı donanım seviyesiyle satışa sunulacağını gördüğümüz #1 için başlangıç fiyatı 28.970 dolar seviyesinde. Üst paketle birlikte ise rakamın 35.070 dolara yükselmesi de dikkat çekiyor. 500 dolarlık ön deme ile sipariş alımları başlayan ürün gamı için ilk teslimatların bu yılın üçüncü çeyreğinde yapılması bekleniyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Smart #1 için dikkat çeken rakamsal veriler

Smart #1’in satışa sunulan her iki versiyonda tek elektrik motoru standart olarak geliyor. Batarya tarafında nikel bazlı 66 kWh kapasiteli bir üniteyle geleceği açıklanan modelin fabrika çıkışında 420-440 kilometreyi bulan menzil vaadi söz konusu. Araçta 0,29 cd’lik sürtünme katsayısı değeri paylaşan Smart, tasarım sürecinde verimliliğin ön planda tutulduğunu vurguluyor. Standart olarak sunulan 150 kW’a kadar hızlı şarj desteğiyle bu bataryanın yüzde 10 seviyesinden yüzde 80’e 30 dakikadan kısa sürede gelebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

#1 için ilk satışa sunulacak versiyondaki elektrik motoru arka aksta konumlandırılıyor. 264 beygir güç ve 343 Nm tork üreten bu motorun, aracın genel nitelikleri düşünüldüğünde performans beklentilerini fazlasıyla karşılaması muhtemel. Modelin geliştirildiği platformun birden fazla elektrik motorlu kombinasyonlara destek veriyor olması da önümüzdeki süreç için farklı versiyonlara kapıyı aralık bırakıyor.