reklamı kapat

POPÜLER

Cam filmi yasağında yeni gelişme; yürütmeyi durdurma adına karşı dava açıldı!

Geçtiğimiz dönemde sinyalleri verilen karşı dava ile ilgili adım resmi olarak atıldı ve cam filmi için hukuki itiraz süreci başladı.

Yönetmelikle serbest hale geldikten 5 ay sonra başka bir yönetmelikle yeniden yasaklanan cam filmi kullanımının serbest bırakılması için beklenen yürütmeyi durdurma davası açıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 26.10.2016 tarihinde yayınladığı yönetmelikle birlikte cam filmi uygulaması mayıs ayında serbest hale gelmiş, 21.10.2017 tarihinde yayınladığı yeni yönetmelikle de tekrar yasaklanmıştı. Yönetmeliğin iptal edilme gerekçesi olarak da İçişleri Bakanlığı’nın “güvenlik” uyarısı olduğu belirtilmişti. Yasağın gündeme geldiği ilk günlerde açıklamalarda bulunan Avukat Cevat Kazma, bu adımın gerek sektöre gerekse kullanıcılara zarar vereceğini belirtmiş ve karşı adımların atılabilebileceğinin sinyallerini vermişti. Bugün itibarıyla konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı ve Avukat Cevat Kazma, yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurdu.

Haksız cezalar söz konusu

Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Cevat Kazma, cam filminin serbest bırakılması için çıkarılan yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlandıktan 6 ay sonra yürürlüğe girdiğini ancak getirilen yasağın ansızın uygulanmaya başlandığına vurgu yaptı. “Cam filmlerinin sökülmesi için zaman tanınmaması ve trafik ekiplerince 206 TL ceza kesilmesi sürücüleri zor duruma düşürdü. İlgili kanunda sürücünün görüşünü engelleyecek aksesuarlar yasaktır ibaresi bulunuyor. Ancak trafik ekipleri sürücü görünmediği için ceza kesiyor.Para cezası uygulayan memurun araç içine girerek filmli camların sürücü görüşünü engellediğini kontrol etmesi gerekir. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1-b maddesi uyarınca kesilen bu cezalar görüş kavramı üzerinden yanlış yorumlanıyor. Ortaya konulan güvenlik gerekçesinin yersiz olduğunu düşünüyoru. Kolluk kuvvetlerinin yetkileri çerçevesinde herhangi bir aracı durdurma, arama yetkisi halihazırda zaten bulunuyor. Devletin istihbarat, güvenlik ve idari anlamda kullandığı birçok sivil araç ifşa olacaktır. Bu durum hiç şüphesiz terör ve şiddet olayları ile karşılaşan ülkemizin memurlarının hayatlarını tehlikeye sokabilir.” diyerek ortada geniş çaplı bir mağduriyet olabileceğini belirtti. Yılan hikayesinde devam eden karmaşası devam eden cam filmiyle ilgili önümüzdeki günlerde yeni gelişmeler göreceğiz gibi gözüküyor.