reklamı kapat

POPÜLER

Canon patent

Canon, “parmak izi” teknolojisiyle fotoğraf makinelerine yeni bir soluk getirebilir mi?

Son dönemde fotoğraf makinelerine “yenilik” yapmıyor diye eleştirilen Canon, geçtiğimiz günlerde sektörün geleceği için ilginç görünen bir patent aldı. Bu patent faydalı duran yeni imkanların sinyalini veriyor.

Kendi CEO‘su tarafından dahi eleştirilen görüntüleme devi Canon, fotoğraf makineleri ve lenslere entegre parmak izi sensörü için patent aldı. Akıllı telefonlara benzer şekilde kişilerin parmak izileriyle aktif edebileceği bu ürünler, gerçekten dikkat çekici görünüyor. Burada bakıldığı zaman iki farklı faydalı yapı bizleri karşılıyor. İlki hemen tahmin edebileceğiniz üzere güvenlik. Sadece sizin parmak izinizle çalışan fotoğraf makinesi ve lensler, hırsızlığa karşı büyük bir güvenlik getiriyor. Bu ürünlerin sahipleri dışında çalışmayacak ve ikinci el pazarda satılamayacak olması hırsızların gözünden düşmeleri anlamına geliyor. Bir diğer elde edilebilecek fayda ise ayarlarda kendisini gösteriyor. Kişilerin parmak iziyle ayarları eşleştirebileceği söylenirken, bu parmağınızı değdirdiğiniz anda sizin ayarlarınızın yüklenmesi anlamına geliyor. Bu fikir birden fazla parmak izine izin verilirse özellikle haber merkezleri için oldukça iyi görünüyor.

Canon patent

Canon sayesinde parmak izi sensörü görüntüleme dünyasına girebilir mi?

Canon‘un aldığı bu patent elbette hemen gerçeğe dönüşecek bir duruma işaret etmiyor. Bu sistem kamera tarafında yeni modeller için kolay görünürken, lens tarafı büyük sorun oluşturuyor. Çok büyük bir ürün gamına sahip olan şirket, kolay kolay parmak izi okuyabilen yeni bir lens ailesi oluşturmaz gibi duruyor.