reklamı kapat

POPÜLER

Canon

Canon, VR çekimlerine özel yeni RF lensiyle dikkat çekti [Video]

Görüntüleme devi Canon, EOS R aynasız fotoğraf makinesi R5 için yeni RF5.2mm f/2.8 L lensini duyurdu. Bu lensin görevi VR çekimleri.

2 bin dolardan aralık ayında elde edilebilir olacak Canon imzalı yeni lens, bünyesinde görebileceğiniz üzere iki adet balık gözü lens barındırıyor. Bu sayede VR yani sanal gerçeklik için uygun, içerisinde hareket edilebilen videolar çekebilen lens, sadece EOS R5 ile uyumlu olarak görev yapıyor.

Direkt olarak EOS R5’in 45 megapiksellik sensörüne özel hazırlanan ve bu sensöre iki farklı görüntü düşüren RF5.2mm f/2.8 L, 180 derecelik görüntüler kaydediyor ve 8K çözünürlükte VR’a uygun fotoğraflar da yakalayabiliyor.

Modelin çektiği görüntüler için özel düzenleme yazılımları da hazırlanan Canon, VR tarafında daha ciddi bir oyuncu olmak istiyor ancak son kullanıcının VR’a olan ilgisi bir türlü tam olarak artmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmadan aynasız tarafta en son Canon EOS R3 gelmişti

Nikon Z9 ya da EOS-1D serisi ile benzer şekilde tam gövde yapısına sahip olan aynasız fotoğraf makinesi Canon EOS R3, aslında daha önce duyurulmuştu. Firma ilk duyuruyu bir “geliştirme duyurusu” olarak yapmış, geçtiğimiz ay ise tüm detayları vermişti.

Canon’un üzerinde çok ciddi şekilde çalışmalar yaptığı gövde, teknik olarak baktığımız zaman 24.1 megapiksellik arka aydınlatmalı tam kare CMOS sensör üzerine kuruluyor. Gücünü DIGIC X işlemciden alan EOS R3, elektronik perde ile vizör kararması olmadan 30 fps, mekanik perdeyle ise 12 fps seri çekim yapabiliyor. Üst seviye video özellikleri olan EOS R3 için açıklanan gövde fiyatı tam 5.999 dolar.

İlginizi Çekebilir

Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi