reklamı kapat

POPÜLER

Cep telefonunun mucidi kablolu şarjdan şikayetçi

İnsanlığın kablolardan kurtulma çabası, Nikola Tesla’nın kablosuz elektrik aktarımı sağlamak için yaptığı testlerden bu yana devam ediyor. Günümüzde kablosuz şarj teknolojisi bulunsa da bu teknoloji ancak kabloyla elektrik alan bir cihaz üzerinden sağlanabiliyor ve dolayısıyla halen tam anlamıyla kablosuz şarjdan bahsetmek mümkün değil. Görünüşe bakılırsa teknolojinin bu kadar yıl sonra bile istenilen noktaya gelmemiş olması yalnızca bizim değil, cep telefonunun mucidi Marty Cooper‘ın da canını sıkıyor.

Gerçekleştirdiği  röportajda akıllı telefonların sürekli olarak şarja takılı olmasının sinir bozucu olduğunu belirten Cooper, kablolardan kurtulmanın zamanının geldiğini ifade ediyor. Energous‘un şu anda kablosuz şarj teknolojisini hayata geçirmeye çok yakın olduğuna dikkat çeken Cooper, ileride bu hayallerin gerçekleşebileceğini söylüyor. Energous’un yöneticilerinden biri olan Marty Cooper’ın şirketini övmesi gayet doğal ancak söylediklerinde haklı olduğunu belirtmek gerek.

Energous’un geliştirdiği WattUp adlı kablosuz şarj teknolojisi, radyo dalgaları aracılığıyla cihazların uzaktan şarj edilebilmesine olanak sağlıyor. Uyumlu olan cihazlara bir çip yerleştiriliyor ve daha sonrasında ana cihaz aracılığıyla elektrik dalgaları gönderiliyor. Cihazdaki çip, gelen bu sinyali DC akıma çevirerek cihazın şarj ediyor. 10 watt’tan az enerji gerektiren 12 cihazın bu teknolojiyle aynı anda şarj olabileceği belirtiliyor. Tabii bağlanan cihazların sayısı arttıkça şarj süresi de uzuyor. 1.5 metreye kadar mesafede cihazın prize takılıymış gibi şarj edilebildiği, mesafe arttığında ise sürenin uzadığı da açıklamalar arasında yer alıyor.

Kablosuz şarj teknolojisi konusundaki en büyük endişe sağlık konusunda yaşanıyor. İnsanların büyük bir bölümü havadaki sinyallerin insan sağlığına olumsuz etki yapabileceği ve kansere neden olabileceğini düşünüyor. Ancak yapılan son testler sinyallerin yaşayan organizmalara hiçbir zarar vermediğini ortaya koyuyor. Bir yıl boyuncu Wi-Fi yönlendiricisinin yanında olmanın  20 dakikalık telefon görüşmesi gerçekleştirmekle aynı oranda radyasyona maruz bıraktığını düşünürsek bu teknoloji de sağlığı pek etkilemeyeceğe benziyor. Energous’un konuyla ilgili yaptığı çalışmaların detayına buradan göz atabilirsiniz. Şirketin geliştirmeye devam ettiği WattUp teknolojisinin gelecekte neler yapabileceğini merak ettiyseniz aşağıdaki video size bir fikir verecektir.

VİDEO