reklamı kapat

POPÜLER

televizyon

Gelecekte televizyon modelleri elektriği kablosuz olarak alabilir [Video]

Gelecek televizyon modelleri için dikkat çekici bir teknoloji ortaya çıktı. Önümüzdeki yıllarda TV’ler gerçekten kablosuz olarak enerji alabilir.

Güncel tüm televizyon modelleri çalışmak için standart elektrik bağlantısına ihtiyaç duyuyor. İşte bu altyapı gelecekte kablosuz hale gelecek. Çünkü Reasonance isimli firma TV’leri “kablosuz olarak elektrik alacak” hale getirecek bir sistem geliştirdiğini duyurdu. Hatta bir prototip gösterimini yukarıdaki video ile yapan firma, sistemin şimdiden aktif olarak çalıştığını gösteriyor. Bu sistem iki parçadan oluyor. Altta verici platform, TV’de ise alıcı sistemler bulunuyor ve bunlar arasında sürekli olarak enerji aktarımı yapılabiliyor. Bu yeni altyapıda sadece alt platformu kablo ile prize takmak yeterli olacak gibi görünüyor. Bu teknoloji kablolardan sıkılanlar için güzel görünüyor ve TV’lerin görsel konumlandırması konusunda da yeni imkanlar açıyor. Firma prototip gösterimde duvara iple asılan bir TV gösteriyor. Elbette bu çok normal ya da kullanışlı değil ancak yapılabilecekler konusunda fikir veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecek televizyon modelleri yanında telefonlar da gerçekten kablosuz şarj kazanacak

Güncel telefonların kablosuz şarj için bir yüzeye konulması gerekiyor. Ancak firmalar gerçek kablosuz şarjlar da geliştiriyor. Bu sistemde telefonların cebinizde dahi şarj edilmesi hayal ediliyor. Bu konuda Apple dahil birçok ismin aktif olarak çalışmaları bulunuyor. Esas olarak bu teknoloji merakla bekleniyor. Ancak bunun 2021’de gerçek olmasını pek beklemiyoruz. Aynı şekilde yukarıdaki sistem de 2021’de ticari hale gelmeyecektir.