reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome

Chrome 90 ile geldiği ortaya çıkan faydalı paylaşım özelliği

Google Chrome için geçtiğimiz günlerde 90. sürüm indirmeye sunulmuştu. İşte bu sürüm içerisinde faydalı bir paylaşım özelliği de bulunuyormuş.

Chrome 90 ile kişiler artık, bir internet sitesindeki fare ile seçtikleri / vurguladıkları metinler üzerinden paylaşım yapabiliyor.

Süreç şöyle çalışıyor. Açtığınız internet sayfasındaki bir paragrafı fare ile seçiyorsunuz. Daha sonra bu seçimin üzerine sağ tık yaparak seçtiğimiz bölüm üzerinden bir bağlantı oluşturuyorsunuz.

Bu bağlantıyı gönderdiğiniz kişi, sayfayı açtığı zaman sizin seçtiğiniz kısmı sarı renkte işaretlenmiş olarak görüyor.

Bu da gerçekten birçok kişi için faydalı görünüyor. Bu sayede büyük sayfalardaki spesifik bölümleri göstermek için ekran görüntü alınmasına gerek kalmıyor.

Özelliğin tek kötü yanı ise henüz herkese açık olmaması. Örneğin henüz biz bu özelliği kullanamıyoruz. Ancak dağıtımın yavaş yavaş herkes için olacağı gelen bilgiler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Chrome 90 için diğer yenilikler nelerdi?

Tarayıcı için çıkan 90. sürüm, artık standart olarak HTTPS protokolünü de kullanmaya başlamıştı. Bu da kişiler özel olarak yazmasa dahi sayfaların HTTP yerine HTTPS olarak açılmaya çalışılacağı anlamına geliyor.

HTTP’ye göre çok daha güvenli olan HTTPS, bu açdan standart olmasıyla sevindiriyor. Bu yeni dönem sonrasında artık HTTPS’ye geçmeyen hiçbir site kalmayacak gibi görünüyor.

Toplamda 37 farklı güvenlik açığını ortadan kaldıran ve bunlardan bir tanesi çok ama çok önemli olan Chrome, AV1 Encoder desteğini de kazanıyor.

Söylendiği kadarıyla AV1 spesifik olarak video konferansa odaklanıyor ve düşük bağlantı hızlarında daha iyi kalite sunuyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu